Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

Publikujemy list otwarty nadesłany do redakcji przez mieszkańca gminy Trzebiatów.

Szanowni Państwo,
 W ostatnim czasie pojawia się coraz większa nagonka na burmistrza Gminy Zdzisława Matusewicza. To, mówiąc wprost, zaplanowane działanie zmierza w moim przekonaniu do zdyskredytowania burmistrza i wyeliminowania go z pełnionej funkcji.
Takiego krytykanctwa jak obecnie, w historii naszej gminy nigdy nie było, chociaż bywało, że żyło się tutaj o wiele gorzej. Warto, więc zatrzymać się nieco, by postawić pytanie, co jest tego podłożem i co niektórzy usiłują poprzez swoje wypowiedzi ugrać? Czy rzeczywistą przyczyną jest wina burmistrza, czy może są i inne sprawy, bardziej złożone?
Jak już wielokrotnie pisałem na łamach Trzebiatowskiej Gazety Regionalnej, podkreślę i dziś: 
- Burmistrza nie dało się (mówiąc potocznie) nikomu „urobić”. Zdzisław Matusewicz to człowiek niewchodzący w żadne „układy i koneksje”, a to właśnie niektórych boli i dla wielu osób jest nie do zaakceptowania. Ponadto nie daje się „rzucić na kolana” przez radnych, wytykając im błędy, czego dla tych „polityków” jest już za wiele. 
Pytają więc; dlaczego burmistrz wyciąga jakieś sprawy sprzed lat? 
- Niech wreszcie da temu spokój!
Mówią: - „trzeba wziąć się do roboty, a nie ciągle szukać dziury w całym”, tylko, że jakoś oni sami do tej roboty się nie garną. Pomyślałem, może to i dobrze, może rację mają krytycy… 
Może i burmistrz powinien tak jak oni „płynąć z prądem”. Może powinien dać spokój, wszelkiego rodzaju działania z pogranicza prawa, zaakceptować i najlepiej „zamieść pod dywan”. Tak najczęściej wypowiadają się osoby i niektórzy bardzo zafrasowani radni, „gorliwie” poszukujący oszczędności i „dbający” o interes gminy. 
Nadeszła najwyższa pora, by się zastanowić, czy nie powinno się dokonać analizy przyczyn wcześniejszego ogromnego zadłużenia gminy, czy „dbającym” o interes gminy radnym jest obojętnym, że ktoś „przytula” niezgodnie z prawem parę tysięcy złotych, czy nie ma sensu fakt, że kasa gminy świeci pustkami? 
Czy te sprawy nie powinny być dla radnych najważniejsze?  Widocznie nie...
Radni wzywają burmistrza „na ubitą ziemię” i stawiają mu warunki; w tym dotrzymania terminów spłat obligacji gminnych, bez możliwości jakichkolwiek przesunięć, przekazania wcześniej ustalonych pełnych kwot na działalność różnorodnych podmiotów w gminie, a przede wszystkim wzywają do utrzymania płynności finansowej Gminy. 
No i jak się to wszystko spróbuje ubrać we właściwe ramy to odpowiedź nasuwa się jedna:
Obecnie jedyną drogą dla Gminy jest poszukiwanie oszczędności.
 
Szanowni Państwo,
Za Gminę odpowiada nie tylko burmistrz, ale może przede wszystkim - rada gminy! 
To Rada poprzez swoją niekompetencję i indolencję winna jest temu, że obecnie burmistrz musi dokonywać cięć w sferze budżetowej oraz ograniczać środki finansowe dla sołectw i rad osiedli. (proponuję osobom zainteresowanym zapoznanie się ze sposobem finansowania tych podmiotów). To nie jest „odwet za odrzucenie przez radę burmistrzowskiego projektu uchwały w sprawie przesunięcia terminu spłaty obligacji”. 
UWAŻAM, ŻE TO ZOSTAŁO WYMUSZONE NA BURMISTRZU PRZEZ RADĘ MIEJSKĄ! 
Chcąc doszukiwać się w tej decyzji innego podłoża wystarczy przyrównać budżet Gminy do budżetu zadłużonego gospodarstwa domowego. 
Czy w porównywalnej sytuacji możemy sobie pozwolić w domu na jakąkolwiek inwestycje, zakupy itp.,  - czy raczej jesteśmy zmuszeni do oszczędzania?
 
Być może, że w kontekście zmasowanej krytyki skierowanej przeciwko burmistrzowi pojawia się także i inny scenariusz. Takim prawdopodobnym scenariuszem może być wola wywołania referendum zmierzającego do odwołania Zdzisława Matusewicza z funkcji burmistrza. 
Nawołują do tego na lokalnych portalach internetowych anonimowi hejterzy. Spotykam się także z tego typu „propozycjami” ze strony osób negatywnie nastawionych do burmistrza. Swej niechęci nie ukrywają także niektórzy radni, co można zaobserwować podczas sesji.
No cóż – burmistrz to nie cukierek i wszyscy go lubić nie muszą. Popełnia także błędy, do których jak w przypadku podwyżek czynszu w ZBK potrafi się przyznać.
Ja nie uważam (tak jak radny Krychowiak) za coś absurdalnego wstrzymanie funduszu sołeckiego i rad osiedla. Powiem, więc inaczej…
Uważam, że radny ma rację!  Dla spokoju ducha pan radny powinien zaskarżyć zarządzenie burmistrza, które wg niego jest niezgodne z uchwałą rady. 
Tylko „po drodze” powinien także wskazać inne sposoby zdobycia środków na ten i inne cele. 
 
Szanowni Mieszkańcy Gminy Trzebiatów,
Ostatnia sesja Rady Miejskiej odsłoniła prawdziwe oblicze radnych - ich wolę współpracy(?!) z burmistrzem oraz ich dbałość o interes Gminy. Po przyjęciu przez większość radnych wniosku zaproponowanego przez przewodniczącego rady Mirosława Makarewicza, a dotyczącego wykreślenia z porządku obrad tematu spłaty terminowych obligacji zapanowała konsternacja. Okazuje się, że w tym momencie stan finansów Gminy jawi się bez mała katastrofalnie. 
Nawet nie chce mi się wracać do szczegółów, kto i co powiedział w tej sprawie, jest to w zasadzie bez znaczenia. Znaczenie ma pytanie: - co się stanie teraz? 
Nie wierzę w słowa przewodniczącego rady - Makarewicza, że ten pomysł „zrodził się w jego głowie w nocy, tuż przed sesją”, bo radni zachowywali się na sesji tak, jakby byli w pełni świadomi tego, o czym decydują. Więc, co to było? – Myślę, że klasyczna „ustawka” i robienie ludziom wody z mózgu.
Chodzi chyba o pokazanie, jaki ten burmistrz jest słaby… 
Skąd się pojawiło większościowe poparcie wniosku przewodniczącego, skoro w dalszej części obrad, radni podrzucają burmistrzowi zestaw życzeń?
I tak: z gestem „dorzucają” milion złotych, (którego praktycznie nie ma) do remontu powiatowej drogi Mrzeżyno – Rogowo. Inicjatywa ze wszech miar słuszna, ale te pieniądze będą bardziej wirtualne niż rzeczywiste. Następnie w zgłaszanych interpelacjach radni dopominają się o chodniki, naprawę dróg, zabezpieczenia budynków. Były zastępca burmistrza, a obecnie radny B. Barański – twierdzi: „nie może tak być, by nie zabezpieczyć budynku, nie może tak być - abyśmy naszym dzieciom zostawili gminne długi”.  Pojawiło się jeszcze wiele temu podobnych wypowiedzi. I kto powie, że radni nie mają racji, że nie są to sprawy pilne? 
Dodam więcej: – To sprawy konieczne i bardzo pilne! Ale skąd się znajdą na ten cel pieniądze? I tu już pomysłów brak.  Aha, jest rozwiązanie: - Od tych spraw jest burmistrz Zdzisław Matusewicz! Broń Panie Boże, tylko nie radni! Oni jedynie „wskazują” to, gdzie jest źle i co jest źle, natomiast burmistrz musi rozwiązać narosłe latami problemy, naprawiać je i dać na wszystko pieniądze.
 Konia z rzędem temu, kto w tym miejscu staje po stronie radnych. To, że burmistrz zastał ogromną dziurę w budżecie, jest dla radnych bez znaczenia. Gmina zadłużona jest oficjalnie na ok. 35 mln zł, obawiam się jednak, że jeśli zajrzeć w audyty, to może się okazać, że jest znacznie więcej, bo przecież część długów jest ukryta w miejskich spółkach. 
Przez lata Gminę skutecznie zadłużano i nigdy obok sprzedaży jej znacznego majątku, nie znaleziono sposobu, aby ograniczyć zadłużanie. I jakby nie ująć, to okazuje się, że obecne cięcia budżetów jednostek gminnych i sołectw nie są żadnym odwetem za obligacje, a wymuszoną przez radnych na burmistrzu decyzją.
 
Z ostatniej chwili. 
„Panie burmistrzu, 
W swoim „domu” czyli w Gminie, w której jest pan włodarzem, jest pan nieproszonym gościem”.
 
Dziś (06.11) o godzinie 15.10 otrzymałem nieoficjalną telefoniczną informację, że o godzinie 19.00 odbędzie się w siedzibie TOK spotkanie radnych, sołtysów i innych „polityków". 
Jak powiedział mój rozmówca spotkanie ma dotyczyć „wstrzymania przez burmistrza funduszu sołeckiego oraz przeprowadzenie referendum mające na celu odwołanie Zdzisława Matusewicza z funkcji burmistrza Trzebiatowa”. Czyżby ktoś rozpoczął pilne poszukiwanie stanowiska dla „ważnej figury"?  
Wydaje mi się to nieprawdopodobne, ale podobno w każdej bajce jest trochę prawdy. O samym (ponoć zamkniętym) spotkaniu dowiaduję się wielu ciekawszych rzeczy. 
Niezrozumiałym jest fakt, że do obiektu gminnego, jakim jest Pałac Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury gdzie odbywa się spotkanie sołtysów i radnych przybywa burmistrz Trzebiatowa, a radny Krychowiak krzyczy do włodarza miasta - „Nie ma pan tu prawa wstępu i głosu” - co jest już wielką komedią. Zamiast się cieszyć, że poza kamerami będzie można sobie pewne rzeczy wyjaśnić i próbować wspólnie z burmistrzem rozwiązać finansowe problemy gminy, to radny Krychowiak zachowuje się tak jakby przebywał w prywatnym swoim domu i krzyczy: - „Panie burmistrzu - jest pan tu nieproszonym gościem i nie ma pan tu nic do powiedzenia!”
Państwo radni i państwo sołtysi, szanowni Mieszkańcy gminy po takiej wypowiedzi każdy komentarz jest zbędny. Po prostu - nic dodać, nic ująć!
 
Ponieważ moje informacje są niepełne i nieco rozbieżne, dlatego też o tej hucpie zgotowanej przez zespół radnych i sołtysów opiszę wkrótce.
Dziś jedynie, jako obywatel zamieszkały w tej gminie od ponad pół wieku zadaję uczestnikom otwarte pytana:
1/ Kto państwu dał takie prawo, by do budynku publicznego gminy nie wpuścić na spotkanie sołtysów i radnych włodarza Gminy?
2/ Co na to postępowanie ma do powiedzenia uczestniczący w spotkaniu przewodniczący rady pan Makarewicz?
 
Stanisław Sitarski
Mieszkaniec Gminy Trzebiatów od 1958 roku
 

Komentarze  

0 #44 Wodnik 2015-12-19 13:26
Z Gryfickiego Info : Najlepszym kandydatem jest, samorządowiec, mający doświadczenie znajomości bardzo szerokie, były poseł ziemi gryfickiej, nieskonfliktowany w naszym środowisku, mający czas i zamiłowanie do takiej dobrej pracy, czyli jednym słowem Pan Konstanty i stawiam plewy przeciw orzechom że to jest główny powód inicjatywy referendalnej - ale to dopiero wyjdzie jak się referendum uda i wtedy Pan Konstanty powie - "nie chcem, ale muszem" - juz jeden tak powiedział i go wybrali - a historia lubi się powtarzać.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #43 Portos 2015-12-09 13:51
W Polsce ludzie nie głosowali za PiSem - głosowali przeciw PO. W poprzednich wyborach głosowano przeciw przedstawicielowi Idziemy Razem marionetki PO, w ostatnich wyborach trzebiatowska społeczność również wypowiedziała się przeciwko marionetce PO czyli Idziemy Razem reprezentowanej przez Pana Sławomira Ruszkowskiego. 5 lat temu gdyby nie było Matusewicza to kto inny wygrałby wybory. Ludzie mają dość partyjniactwa, sitw i "koalicji" o klubach nie wspomnę - na pseudodemokratycznej szumowinie wyłonił się nowy klub miłośników gminy i teraz oni chcą zawalczyć o swoje. Na szczęście PiS wprowadzi kadencyjność jedyne lekarstwo na Polską demokracje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #42 gebhard leberecht von blücher 2015-11-15 21:14
Taaaa Abnegat czy wolisz "flejtuch" ? Co Cię tak ubodło ? Poplecznik Matusa z Ciebie wyłazi? Sąsiedzi na szczęście podzielają moje poglądy więc wstydu nie ma . Zaś Ty pewnie będziesz musiał niedługo zmienić myślenie jak to bywa z władzą.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #41 Mr Abnegat 2015-11-15 17:32
Romek, czy jak ci tam może jeszcze być..von... dupensztajn
Taczkę zachowaj! Przecież wiadrami koksu do piwnicy nie wniesiesz. Wypisałeś już tyle swoich życiowych mądrości, ze głowa mała. Zastanów się lepiej nad swoim "garbatym losem", by nie ośmieszyć się wśród sąsiadów.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #40 mieszkaniec 2015-11-14 14:03
[quote name="I.R"]Szanowni Państwo,analizując każdą wypowiedz z przykrością stwierdzam-każdy ma racje- swoją racje.Być może czas zastanowić się jak sprostać wyzwaniu?Czy każda racja wypowiedziana
,wysyczana,wykrzyczana, ,wypisana,wymalowana..zmieni naszą sytuacje?
Czy te przepychanki, obrzucanki'' ,zwalanki'' pomogą nam rozwiązać problem?
Są przeciwnicy,zwolennicy,.Burmistrza, Rady,,jakie to ma znaczenie ? Przestańcie walczyć a weźcie się do ,,roboty.''W takiej sytuacji zamiast marnować czas na obrzucanie się zawartością kosza na śmieci, ogarnijcie się, wykażcie się wiedzą i pomysłami- przynajmniej spróbujcie współpracować -bo aż wstyd, żenada. Iprzestańcie już pisać te bzdury. Pozdrawiam serdecznie Pana Burmistrza ( życzę zdrowia i wytrwałości) Szanowną Rade..(przede wszystkim zdrowia .._) DO ROBOTY.[/quot
Agresja! Agresja! Agresja!-ile można? Kto wybierał tych prymitywnych radnych? żrą się o władzę i koryto Przeszkadza im Zdzisław.Hm!... Burki! Burki! Buraki!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #39 I.R 2015-11-13 20:22
Szanowni Państwo,analizując każdą wypowiedz z przykrością stwierdzam-każdy ma racje- swoją racje.Być może czas zastanowić się jak sprostać wyzwaniu?Czy każda racja wypowiedziana
,wysyczana,wykrzyczana, ,wypisana,wymalowana..zmieni naszą sytuacje?
Czy te przepychanki, obrzucanki'' ,zwalanki'' pomogą nam rozwiązać problem?
Są przeciwnicy,zwolennicy,.Burmistrza, Rady,,jakie to ma znaczenie ? Przestańcie walczyć a weźcie się do ,,roboty.''W takiej sytuacji zamiast marnować czas na obrzucanie się zawartością kosza na śmieci, ogarnijcie się, wykażcie się wiedzą i pomysłami- przynajmniej spróbujcie współpracować -bo aż wstyd, żenada. Iprzestańcie już pisać te bzdury. Pozdrawiam serdecznie Pana Burmistrza ( życzę zdrowia i wytrwałości) Szanowną Rade..(przede wszystkim zdrowia .._) DO ROBOTY.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #38 Stanisław Sitarski 2015-11-13 14:11
Panie radny Krychowiak.
Przecież to wszystko jest w Internecie - chyba, że Pan nie wierzy temu, co jest wyświetlone z obrad sesji oraz napisane w portalach, którym Pan udzielał wielokrotnie informacji (w różnych sprawach). Gdzie to Pan najlepiej wie.
Pozdrawiam Pana i życzę Panu wnikliwej analizy swoich wypowiedzi, a przede wszystkim nieco samokrytycyzmy. Stanisław Sitarski
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #37 Jerzy Morawa 2015-11-13 10:42
Drogi Obseer, proszę zapytać Pana Edwarda - co jest w tym co napisałem nieprawdziwe i obraźliwe?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #36 Obseer 2015-11-13 07:12
Panie Morawa, póki co, to żyjemy w demokratycznym kraju, w którym obywatele mają prawo nie tylko do wyborów władz samorządowych raz na 4 lata, ale również do ich odwoływania w czasie trwania ich kadencji. Obywatele maja tez prawo oczekiwać, że sprawy ich gminy będą prowadzone przez organ wykonawczy jakim jest burmistrz profesjonalnie i z należytą starannością oraz odpowiedzialnością. Mają też prawo do krytyki oraz żądania wyjaśnień od władz samorządowych i urzędników, jakim bezsprzecznie jest burmistrz. Pańskie wyzwiska pod adresem pana Krychowiaka świadczą jedynie o pańskiej ograniczonej inteligencji wyrażającej się w niskiej kulturze wypowiedzi, której - co wynika z treści pana wpisu- niewiele pan posiada.
Cytować | Zgłoś administratorowi