Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

Kasza i słoń, symbole Trzebiatowa po raz kolejny stały się bohaterami dnia podczas Trzebiatowskiego Święta Kaszy, które odbyło się  w zeszłą sobotę (01.08).

 
Tegoroczne obchody Święta Kaszy, jak co roku rozpoczęto pod Basztą Kaszaną gdzie po wysłuchaniu legendy jak to miska kaszy uratowała Trzebiatów, symbolicznej obrony przed atakiem gryficzan dokonał Burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz. Spod baszty barwny korowód dzieci, szczudlarzy, wojów, mieszkańców i turystów udał się w kierunku pałacu. Na przedzie dumnie „kroczyła” bohaterka innego ważnego wydarzenia w dziejach Trzebiatowa – słonica Hansken. Dźwięk hejnału, napisany dla Trzebiatowa przez prof. Waleriana Pawłowskiego i wypuszczone w niebo kolorowe baloniki dały sygnał do Inauguracji Święta Kaszy, której dokonali Burmistrz Trzebiatowa  oraz dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek. Klucz do bram miasta uroczyście został przekazany wojom, którzy swoim pokazem walk średniowiecznych wprawili widownię w historyczny klimat. Średniowiecznym klimatom nie było dość. Przy akompaniamencie Stanisława Mazurka i pod okiem Czesławy Wysokińskiej ze Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów CHĄŚBA, swoje umiejętności tańca średniowiecznego zaprezentowały dzieci, na co dzień  uczestniczące w średniowiecznych warsztatach.
Równie wiele atrakcji czekało na wszystkich w ogrodach pałacowych. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury przygotowało ciasta i pierniki norbertańskie, otrzymane w konkursie na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy PERŁĘ 2012. Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem cieszyła się kasza po rycersku, o czym świadczy ok. 4 tysiące rozdanych porcji. 
Na scenie muzycznej pojawili się lokalni oraz powszechnie znani artyści: Trzebiatowiacy, Czerwona Róża, Igor Szczęśliwy oraz Anna. W części wieczornej publiczność rozkołysał Norbi w towarzystwie Bartka  z zespołu „Coolers”. Licznie zebrana publika bawiła się równie świetnie w rytmie największych przebojów Rafała Brzozowskiego.
Na zakończenie Trzebiatowskiego Święta Kaszy mieszkańcy oraz przybyli do miasta goście mieli okazję przeżyć spotkanie z pełnym  magii, zjaw i symbolicznych postaci spektaklem w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic.  Natomiast w pałacowych ogrodach najwytrwalsi,  obserwatorzy mieli okazję ujrzeć Białą Damę, która ponoć regularnie nawiedza pałac.