Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski
Подробнее на сайте: https://houserento.ru https://remontvsvoidom.ru https://medicinecu.ru
https://powerautoplus.ruhttps://svoidomsnulya.ruhttps://moidomremont.ru
https://houseunite.ruhttps://fastumauto.ruhttps://stroikaudoma.ruhttps://samodelkick.ruhttps://samodelkan.ruhttps://avtoenter.ru https://domstroiplus.ru https://dothouse.ruhttps://domusremont.ruGo to top of page

Romowie – trzebiatowska mniejszość etniczna na stałe wkomponowała się w koloryt miasta. O swojej kulturze i historii opowiadali w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. 

Klasa VI a ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Panią Dorotą Mindą gościła w Pałacu z okazji Międzynarodowego Dnia Romów. Zaszczycili nas swoją obecnością również Romowie - Rutkowscy z Gryfic wraz ze swoją najbliższą rodziną mieszkającą w Niemczech. Pani Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek powitała gości i opowiedziała o życiu Romów w czasie II wojny światowej. Uczniowie wysłuchali krótkiej biografii Bronisławy Wajs czyli Papuszy (w języku Romów znaczy lalka), poetki wykluczonej ze społeczności cygańskiej. Następnie obejrzeli film przedstawiający fotografie z życia cyganów w taborach i wysłuchali wierszy poetki. W Płotach do taboru w którym przebywała Papusza dołączył początkujący poeta Jerzy Ficowski. Dostrzegł on wartość literacką wierszy-pieśni Papuszy i namówił ją do ich spisania. Sam zaczął uczyć się języka cygańskiego dzięki czemu mógł tłumaczyć wiersze romskie. Wydał książkę pt; „Gałązka z Drzewa Słońca: Baśnie cygańskie”. Jedną z nich pt: „ Zaczarowana skrzynka” przeczytała Pani Renata Teresa Korek. Państwo Rutkowscy opowiedzieli nam jak teraz wygląda życie Romów, co się zmieniło, co pozostało z dawnych lat, jakich tradycji należy przestrzegać, aby  być prawdziwym Cyganem. Jak ważna jest dla nich rodzina, wspólnota i wzajemny szacunek. Wiele osób narodowości cygańskiej mieszka za granicą. Tam pracują, uczą się i nie czują się gorsi od innych narodowości. Zakończenie tak niezwykłego i sympatycznego spotkania uwieńczyliśmy nauką tańca. Muzyka łagodzi obyczaje tak i my staraliśmy się przełamać stereotypowe opinie o Romach. Rozstaliśmy się zadowoleni z osiągniętego celu i życzymy sobie spotkania za rok.

Komentarze  

+4 #2 krzysiek 2015-04-17 20:42
Tak i my pochwalamy powyżej opisane spotkanie .
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #1 jan 2015-04-17 18:11
Nie lubie cyganow
Cytować | Zgłoś administratorowi