Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski
We wtorek 9 września w sali obrad Rady Miejskiej w Trzebiatowie odbyło się spotkanie pod tytułem "Najnowsza historia trzebiatowskiego kartusza", którego historię przybliżyła dr Janina Kochanowska. 
 
Następnie w szczytowej ścianie Ratusza została umieszczona tymczasowa rzeźba wykonana przez trzebiatowskiego artystę Ryszarda Leończyka. Płaskorzeźba przedstawiająca herb Trzebiatowa powstała w okresie odbudowy i rozbudowy ratusza po zniszczeniach w czasie pożaru w 1679 r. W 1701 r. zakończona została przypuszczalnie barokowa rozbudowa ratusza, w czasie której wzniesiono wieżę z latarnią, wspartą na murach skrzydła wschodniego. Elewację tego skrzydła ozdobiono wyrzeźbionym w drewnie herbem, zamontowanym w owalnej niszy tympanonu, gdzie przetrwała do dziś.
 
- Jak okazało się, że kartusz musi zostać poddany renowacji, w swojej pracowni miałem już kopię płaskorzeźby. Wystarczyło poprawić kolorystykę i dokładnie dopasować obraz do ramy - mówi Ryszard Leończyk. Zdaniem dr Janiny Kochanowskiej, płaskorzeźba była przypuszczalnie kilkakrotnie przemalowywana. W przypadku przeprowadzania prac konserwatorskich należałoby ustalić dla niej właściwą kolorystykę. Obecna, zapewne z czasów powojennych, odbiega znacząco od kolorystyki heraldycznej. Historyczny kartusz został wypożyczony w ubiegłym tygodniu do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Następnie trafi do pracowni konserwatorskiej i poddany zostanie próbie odtworzenia pierwotnych kolorów. 
 
 

Komentarze  

+10 #3 Robert 2014-09-12 12:02
Miasto co raz ładniejsze. Imprezy kulturalne, turystyka. Jeszcze tylko przydało by sie coś zrobć z dworcem PKP
Cytować | Zgłoś administratorowi
+13 #2 miejscowy 2014-09-11 20:58
Bo Trzebiatów to najpiękniejsze miasto na pomorzu!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+18 #1 Roko 2014-09-11 19:36
Piękny ten kartusz. Fajna inicjatywa z tą renowacją.
Cytować | Zgłoś administratorowi