Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski
Lokale z afiszami "do wynajęcia" na dobre wpisały się już w krajobraz centrum Gryfic. Nie sposób spacerując ulicami Gryfic nie zauważyć dużych i mniejszych pustostanów pozostałych po lokalach użytkowych.
 Od dłuższego czasu nowego najemcy nie mogą znaleźć np. takie lokale jak: dawny sklep RTV AGD przy ulicy Wojska Polskiego ( za Biblioteką miejską), duży i dawniej bardzo popularny sklep "Rega" przy ul. Wojska Polskiego, duży lokal po sklepie RTV AGD "Awans" na przeciwko Galerii Handlowej Hosso oraz wiele innych mniejszych i większych punktów, których tylko część sfotografowałem. Nawet Rodzinne Centrum Rozrywki Kapitol zostało zamknięte na okres wakacji. 
Zastanawiając się nad przyczyną tego stanu rzeczy ciężko nie dojść do wniosków, że skoro lokale użytkowe stoją w centrum miasta puste, to kondycja gospodarcza miasta nie może być dobra. W gospodarce rządzą twarde prawa rynku i jeśli coś stoi puste oznacza to, że w danym momencie prowadzenie tam interesu po prostu nikomu się nie opłaca. Jeśli chodzi o przypuszczalne przyczyny z tego stanu rzeczy, z mojego punktu widzenia mogą być dwie:
1. właściciele lokali mają zbyt wygórowane oczekiwania finansowe za wynajem obiektów użytkowych,
2. gryficka społeczność po prostu  nie ma za co kupować dóbr i usług, maksymalnie ograniczając wydatki do tego co niezbędne.
Jak grzyby po deszczu wyrastają za to punktu oferujące usługi finansowe (pożyczki, kredyty) takie jak banki, lombardy, SKOKI. Również sklepy sprzedające używaną odzież tzw. lumpeksy występują w dużej ilości i zdają się całkiem dobrze funkcjonować na lokalnym rynku.
Gryfice trochę z przymusu stały się obecnie miastem handlowo-usługowym (bo przecież gryficki przemysł upadł wraz z likwidacją dużych zakładów pracy). Tutaj nasuwa mi się smutna konkluzja, jeżeli handel i usługi przestają się w Gryficach opłacać to jaka przyszłość czeka nasze miasto?
Czekam na wasze opinie w sprawie nt. kondycji gospodarczej Gryfic oraz pytania postawionego w tytule: czy Gryfice są dobrym miejsce do ulokowania i prowadzenia swojego biznesu?
 
 
 

Komentarze  

+2 #11 Ryszard 2014-08-28 11:38
co się dziwić jak tu nawet rowerem nie da się jechać po tych kocich łbach bo bląby powypadają, dziwię się że wyborcy za tą kostkę idą głosować na tych partaczy
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #10 Emigrant 2014-08-21 10:44
Czynsze jak w Szczecinie a zarobki jak w Etiopii to gospodarka po gryficku. Ale jak ciągle rządzi PZPR to dzięki nim jesteśmy dnem. Wyjechałem i niech się inni szarpią na tym gryfickim ryneczku bo rynkiem tego nazwać nie można gdzie najlepiej chleb i tani alkohol się sprzedaje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #9 STAS 2014-08-14 07:24
Za to starosta K.S bedzie sie pytał czego w gryficach ludziom potrzeba :P Tzn ze on tego nie wie!!!!
Proponuje wybudowac jeszcze kilka sal gimnastycznych tak zeby kolesie mieli prace!
A no i proponuje postawic wiecej telebimów zeby spłeczenstwo było lepiej poinformowane
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #8 Nusia 2014-08-13 07:02
Gryfice to smutek.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #7 Ewa 2014-08-13 06:43
Nikt tylko nie wspomniał, że ceny tych lokali do wynajęcia są jak ceny lokali do wynajęcia w Szczecinie. Jak więc może się opłacać skoro czynsz zje wszystkie zarobione pieniądze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #6 Rex 2014-08-12 17:49
Myślałem wiele miesięcy jaki biznes otworzyć w Gryficach i nic nie wymyśliłem. Zapomnieliście dopisać, że mamy 10 pizzerii bo to łatwo otworzyć stosunkowo i z 5 budek z kebabem albo więcej. Wymienić rządzaćych na młodszych bo są po 10 czy 20 lat na stanowiska i tak naprawdę ich wina że nie ma rozwoju w największym stopniu. Im akurat jest dobrze to po co się starać i wysilać.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #5 uważna 2014-08-11 22:56
Nie mogę nie zabrać głosu w tej sprawie. Dzierżawiłam lokal w mieście przez długi czas, zapaść demograficzna, konkurencja w internecie nie pozwalała normalnie spłacać rachunku i czynszu. Teraz moj dawny lokal stoi i niszczeje. Nie sądze by samorząd mógł cokolwiek tutaj zmienić. Brak średniej klasy, potencjalnych klientów jest nie do obejścia.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #4 Były Gryficzanin 2014-08-11 18:00
Nie opłaca się tutaj prawie nic. Koło Biblioteki lokal to już prawie dwa lata pusty stoi. Ludzie się zwijają z Gryfic bo praca za 1200 to zbrodnia a nie życie. Za to samorządowców takich jakich mamy tu w Gryficach nigdzie nie ma chyba w Polsce. Miasto na dnie a oni ciągle i ciągle się sukcesami chwalą. Chu nie sukces! Żeby tylko im ten pompowany na wybory balon sukcesami nie pękł bo wyjdzie prawda taka, że nic nie ma tutaj.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #3 mieszkaniec 2014-08-11 13:20
Bo te ceny najmu są chyba z kosmosu wzięte. Ledwo ktoś zakredytuje się na biznes a już ma taki haracz za lokal jakby to była Warszawa. Każdy każdego ze skóry chce obedrzeć.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #2 Halina 2014-08-11 11:08
smutne to ale prawdziwe
Cytować | Zgłoś administratorowi