Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow
Подробнее на сайте: https://sdelaietosam.ruhttps://plusconstruct.ru https://trueconstruction.ru https://domenter.ruhttps://worknhouse.ru https://endconstruction.ru https://homestrong.ruhttps://constructstroi.ruhttps://do-construction.ru https://domobuilding.ruhttps://domconstructor.ru https://houseconstructor.ru https://smartesthouse.ru https://svoiastroika.ruhttps://constructme.ru

W międzynarodowy dzień św. Andrzeja, tzn. 30 listopada odbyły się  w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Gryficach "Słodkie Andrzejki".

Uczniowie i nauczyciele w ten dzień mieli okazję zjeść ciasta przygotowane przez wszystkie klasy w szkole oraz wylosować drobny upominek lub po prostu zwykły uśmiech za symboliczną złotówkę na rzecz Samorządu Uczniowskiego. 
Na każdej przerwie poczynając od godziny 9 można było kupić ciasto w świetlicy koło sklepiku. Każdy, kto zakupił kawałek, otrzymywał los. Do wylosowania były długopisy, bony, niespodzianki, zakładki lub rzeczy mniej materialne,  a znacznie ważniejsze- uśmiechy.
Podczas zakupu można było zagłosować na najlepsze ciasto danej klasy. Wszystkie były przepyszne, lecz tylko jedno wygrywało. Chylimy jednak czoła dla klas, które przygotowały więcej niż dwa wypieki, za chęci i świetną organizację. 
Wszyscy chętnie brali udział w całym przedsięwzięciu, na każdej przerwie tłumy uczniów zbierały się przy stolikach z ciastami. Andrzejki w "Dwójce" uważamy za oryginalne, słodkie i absolutnie udane. 
 
Jak świętują ten dzień inne kraje?
Andrzejki wywodzą się najprawdopodobniej już ze starożytnej Grecji. W różnych zakątkach świata są obchodzone inaczej, na przykład w Szkocji,  której św. Andrzej jest patronem, są one najhuczniejsze. Szkoci w ten dzień nie idą do pracy, a w restauracjach podawane są specjalne menu oparte na potrawach rybnych (św. Anderzj był rybakiem).  Odprawiane są także wróżby. 
Na Ukrainie Andrzejki wypadają później, 13 grudnia, ponieważ Ukraińcy później zaczynają przygotowanie do Bożego Narodzenia.  W ich obchodach chodzi głównie o to, alby młode dziewczęta znalazły sobie męża. Górują tam wróżby oraz naleśniki wykorzystywane do różnych zabaw. W ten dzień, sąsiedzi również robią sobie żarty dekorując sobie nawzajem domy. Przyjmuje się, że jeżeli budynek  w którym mieszka młoda panna zostanie udekorowany, może się ona spodziewać szybkiego znalezienia męża.
Za to w Rumunii w dzień świętego Andrzeja, ludzie dekorują drzwi, okna, kominy itp. czosnkiem, który ma odstraszać złe duchy. Jedzą także ząbki czosnku w przeddzień tego święta, ponieważ uznają to za swoją "tajną broń" przed złem.
To tylko kilka przykładów celebrowania Andrzejek w innych krajach, jednak wystarczą one, aby pokazać jakie to święto jest różnorodne.