Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

Wczoraj (24.11) w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury miała miejsce konferencja poświęcona działalności organizacji pozarządowych w życiu gminy. Temat niezwykle na czasie szczególnie przed jutrzejszym spotkaniem w ramach RPO na lata 2014 2020.

Do spotkania doszło z inicjatywy władz Gminy Trzebiatów. W programie między innymi głos zabrali: Sędzia Hanna Bzdak w wystąpieniu „Udział stowarzyszeń i ich członków w życiu Gminy”, oraz Prezes Stowarzyszenia Coachów i Doradców Personalnych Mirosław Bednarski w prezentacji „Wprowadzenie do tematyki organizacji pozarządowych; zbiórki publiczne, loterie fantowe - wytyczne organizacyjne”.
O czym w zasadzie można było się wczoraj dowiedzieć.
- Istotą działania stowarzyszenia jest realizacja celów, dla których zostało ono zawiązane. Cele stowarzyszenia razem ze sposobami ich realizacji są opisane w statucie.  Jeśli dodatkowo jest to „działalność społecznie użyteczna” i mieści się w „sferach zdań publicznych” określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, to zgodnie z ustawową definicją jest to działalność pożytku publicznego. – referując założenia prawne objaśniała Hanna Bzdak.
Gro informacji dotyczących aspektów socjalnych i fundraisingowych przybliżył drugi z prelegentów. Wedle informacji jakie posiadamy, pakiet dokumentów, prezentację i tym podobne informacje, przedstawiciele NGO mogą otrzymać drogą mailową poprzez kontakt ze stowarzyszeniem na stronie www.ccsociety.eu
Najważniejszym punktem spotkania była jednak debata pomiędzy członkami organizacji.
Głos zabrali przedstawiciele około 12 organizacji pozarządowych. Wśród wielu istotnych kwestii jedną z najczęściej powtarzających się była, w naszej ocenie słuszna, uwaga by do podobnych spotkań wraz z regularnie napływającymi informacjami dotyczącymi NGO dochodziło częściej. Okazję do zaprezentowania swoich stanowisk mieli wszyscy przybyli przedstawiciele trzeciego sektora. Swój głos w dyskusji i propozycję podzielenia się doświadczeniem złożyli przedstawiciele m.in. Centrum Integracji Społecznej w Rogozinie, Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów, Stowarzyszenia Królewski Gaj, Stowarzyszenia Kobiet Mrzeżyna a także wielu innych. Potwierdzenie i wolę dalszego kontynuowania współpracy z każdym podmiotem NGO wyraziła Dyrektor TOK Renata Terasa Korek, a także przedstawiciel referatu sportu w gminie pan Marcin Wawiórko.

W toku debaty o sukcesach również w skali sięgającej poza granice kraju opowiedzieli przedstawiciele stowarzyszeń sportowych. Wielkim doświadczeniem w tej dziedzinie, a także pewnym niepokojem o przyszłość relacji NGO, a samorządy podzielił się pan Artur Cirocki, trener unihokeja klubu MLUKS Jedynka Trzebiatów.


Wszelkie informacje i wskazówki zebrane podczas spotkania zostały przekazane do trzebiatowskiego magistratu. Urząd Miejski w Trzebiatowie przygotował na ta okazję informator będący pokłosiem konsultacji społecznych dla NGO przygotowany przez referat inwestycyjny, który zadeklarował pełne wsparcie informacyjne dla przedstawicieli organizacji.
Burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz oraz organizatorzy spotkania dziękują przedstawicielom wszystkich organizacji za przybycie, informują również o kontynuowaniu podobnej formuły konsultacji.

Nasza redakcja informuje również o jutrzejszym spotkaniu w Gryficach (26.11). Będzie to spotkanie informacyjne poświęcone prezentacji założeń Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. Spotkanie skierowane jest do przedstawicieli samorządu oraz organizacji pozarządowych z terenu powiatu gryfickiego. Prosimy o rozpowszechnienie informacji o spotkaniu wśród lokalnych organizacji pozarządowych.

Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na numer telefonu 91 44 19 123.
Na spotkanie zapraszają Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł.

Komentarze  

+3 #4 Smerf 2015-11-26 13:57
A Gargamela keatora
Marszalek nie zaprosil bo wie ze to burak i nieuk jak sadze
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #3 Czerwony Baron 2015-11-25 22:20
Ten portal to moje najlepsze odkrycie miesiąca. Dzięki Krupecki.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #2 krzysiek 2015-11-25 16:27
Zobaczymy, jakie będzie "pokłosie" ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #1 Portos 2015-11-25 13:57
Głos zabrali przedstawiciele około 12 organizacji pozarządowych. - to znaczy 11 czy 13. Ale to mniej ważne - wreszcie coś drgnęło prawie 50 % NGO działających na terenie Gminy wykazało zainteresowanie - to trzeba uznać za sukces Burmistrza - wreszcie działacze zobaczyli zielone światło dla aktywnych. Tak trzymać, Sukcesów życzę wszystkim chętnym do działań.
Cytować | Zgłoś administratorowi