Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

Akcja Movember popularna w krajach angielskojęzycznych (przede wszystkim Australii, USA, Kanadzie) zaistniała w Polsce dzięki  telewizji Canal+ Sport. Zaprzyjaźniony z redakcją Canal+ Sport oraz głównym inicjatorem akcji w Polsce Marcinem Rosłoniem Doktor z Gryfic postanowił rozpocząć ją w naszym mieście.

Nazwa Movember powstała z połączenia dwóch angielskich słów - November - listopad i Moustache - wąsy. Polega zatem na symbolicznym zapuszczeniu wąsa i noszeniu go przez cały listopad.
Jak mówi Marcin Rosłoń 
"Wąs dla lansu, jako krzyk mody czy z przyzwyczajenia to jednak inna bajka niż „nasz wąs”. Na mojej twarzy będzie zwracał uwagę tym, że… nie pasuje. Ale to właśnie jego siła, bo będzie znakiem zapytania, a w linii prostej odpowiedzią i przesłaniem. Zapuszczam wąsy dla jaj. Dosłownie i w przenośni. To hasło, które zwraca uwagę, jest dwuznaczne, pasuje do facetów. Do nich ma trafiać w pakiecie zdrowotnym. Ma zainteresować, otworzyć mężczyzn na problemy z prostatą i jądrami, sprawić, by od żartu przeszli szybkim krokiem do spraw ważnych."
(czytaj wiecej: http://www.canalplus.pl/sport/aktualnosc-zapusc-wasy-dla-jaj_13830633513314)
Spraw ważnych czyli właściwej profilaktyki. W przypadku raka jądra nowotwór jest łatwy do wykrycia badaniem palpacyjnym (samobadanie). Podejrzenie powinny wzbudzać guzki, bolesność przy dotyku, lub obrzęk. Nowotwór najczęściej występuje u młodych mężczyzn (pomiędzy 20 a 35 rokiem życia). Prawdopodobieństwo zachorowania jest znacznie większe jeśli rak jądra u ojca lub brata (sześciokrotny wzrost ryzyka).
Ryzyko rozwoju raka prostaty rośnie z wiekiem, nie ma charakterystycznych objawów, niepokój powinny budzić: bóle dolnej części brzucha, zaburzenia/utrudnienia w oddawaniu moczu, osłabienie, spadek masy ciała.
W diagnostyce raka prostaty podstawą jest USG i badanie swoistego antygenu PSA, w profilaktyce podstawową rolę odgrywa badanie palpacyjne - per rectum. Badaniu takiemu powinien się poddać każdy mężczyzna powyżej 50 roku życia, a w przypadku zwiększonego ryzyka (obecność nowotworu u ojca, brata, dziadka) powyżej 45 r.ż.
Badanie per rectum najlepiej wykonać u specjalisty urologa, powinien je umieć przeprowadzić również lekarz rodzinny.
Zachęcamy do udziału w akcji Movember - zapoznawania się z informacjami na temat nowotworów jąder i prostaty, ewentualnie w razie potrzeby badania, a przede wszystkim zachęcania innych do udziału w akcji.
 
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z wąsami na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wszystkie zdjęcia zostaną opublikowane w specjalnej galerii Movember 2015, od ubiegłego roku w akcji biorą udział również panie (galeria 2014:   https://www.facebook.com/media/set/set=a.1472795436342729.1073741829.1440900562865550&type=1&l=cd1ce912a2
Strona facebookowa wydarzenia: https://www.facebook.com/events/489481484546537/
oraz Doktora z Gryfic: https://www.facebook.com/doktorzgryfic
 
Na zakończenie jeszcze raz Marcin Rosłoń:
"Badania piersi i narządów żeńskich stały się dla nas czymś oczywistym, normalnym, wskazanym, pożądanym. Problemy kobiece i ich leczenie podnosi kolorowa prasa dla pań, nawołują do tego programy telewizyjne, billboardy, audycje radiowe, akcje społeczne. Rak piersi stał się wrogiem publicznym. My mężczyźni jesteśmy już w to wciągnięci, zaangażowani. Nie dbamy natomiast równolegle o siebie, swoje choroby chcemy przeżywać sami, chowamy je głęboko w sobie albo za maską twardziela. Rak prostaty i jąder to nasz wróg. Podobnie jak w przypadku żeńskich przypadłości, wspólny wróg. Mężczyźni nadal nie mają świadomości. Wąsy w listopadzie mają właśnie tę świadomość w nas facetach obudzić, poruszyć. Facet, będący w kręgu zainteresowań raka prostaty, raka jąder, chętnie z założenia oszczędza na wszystkim, od ubioru po lekarza. Warto przede wszystkim oszczędzić sobie i bliskim bólu i cierpienia. Badać się. Mieć świadomość. Stąd moja inicjatywa i propozycja do mężczyzn każdego pokolenia i ich rodzin."
 

Komentarze  

+3 #1 Marek 2015-10-24 15:06
bardzo dobrze panie doktorze, trzeba o tym stale przypominac. Kobiety jakos latwiej godza sie na badania. Dla facetow to temat tabu.
Cytować | Zgłoś administratorowi