Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach wspólnie z 42 Gryficką Drużyną Harcerską „Ciche Cienie” w dniu 28 sierpnia br. zorganizowała trzecią zabawę z cyklu: „Harcerze, biblioteka i Ty!”, tym razem pod hasłem: „Indiańska wioska”.

Dla przypomnienia, wcześniejsze imprezy: „Harcerskim szlakiem przez baśnie” (14.08.2015 r.) oraz „Zostań detektywem” (20.08.2015 r.), odbywały się w murach biblioteki. Jako że piątkowa impreza była jednocześnie pożegnaniem wakacji bibliotecznych roku 2015, zorganizowano zabawy w kilku różnych miejscach Gryfic.
Mimo iż początkowo pogoda nie zachęcała do zabaw na świeżym powietrzu, to jednak  Mali Indianie znaleźli na to skuteczny sposób: jeszcze w bibliotecznej sali, odprawili indiański rytuał pogodowy, co ostatecznie poskutkowało pięknym słońcem. Dlatego też, po wspólnym wykonaniu indiańskich pióropuszy, uczestnicy zabawy wyszli na polankę przy budynku, gdzie czekały na nich wigwamy z poszczególnymi zadaniami do wykonania: nauka robienia indiańskich amuletów, malowanie twarzy w plemiennych barwach i nauka tańca indiańskiego - Tunaka. Wokół rozbrzmiewała muzyka etniczna i oczywiście indiańskie okrzyki. Wiele emocji wśród dzieci wzbudziła konkurencja „polowania na bizona”, podczas której, każdy mógł spróbować strzelania z prawdziwego łuku. Kolejnym punktem indiańskiej wyprawy był teren przed sceną w Gryfickim Parku Miejskim, gdzie poszczególne plemiona, na czele z Małymi Wodzami, mogły zmierzyć się w zadaniach sprawnościowych, m.in.: skoki w workach, rzut lasso  i przeciąganie liny.
Zakończeniem całego spotkania było długo wyczekiwane, prawdziwe indiańskie ognisko, które zorganizowano na Gryfickiej Przystani Kajakowej. W przyjemnych okolicznościach przyrody dzieci mogły skosztować własnoręcznie upieczonych kiełbasek, podobno z „upolowanego” wspólnie bizona. Tegoroczne wakacje mamy już za sobą, jednak w imieniu dyrektora i pracowników biblioteki, zapraszamy dzieci i młodzież na kolejne spotkania, w roku szkolnym.