Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski
Do dnia dzisiejszego drużynowym 42 Gryfickiej Drużyny Harcerskiej „Ciche Cienie” był przewodnik Paweł Kamiński. Co stało się, że już nie pełni tej funkcji? Czy szykują się większe zmiany?
W niedzielę, 28 czerwca br., nastąpiło zakończenie obecnego roku harcerskiego w 42 Gryfickiej Drużynie Harcerskiej „Ciche Cienie”- jednej z najdłużej działających drużyn harcerskich na naszym terenie. Przy tej okazji Cienie odbyły wędrówkę, która każdego skłoniła do przemyślenia swojego tegorocznego działania oraz pomyślenia o tym, co wspólnie chcielibyśmy zrobić po rozpoczęciu nowego roku harcerskiego (rozpoczynającego się we wrześniu).
 
Po zakopaniu w sekretnym miejscu słoika ze swoimi wspomnieniami i przemyśleniami na przyszłość, rozpoczęła się druga część zakończenia, którą było ognisko pożegnalne. Ognisko niezwykłe, gdyż w jego trakcie nastąpiło odczytanie przez druha Pawła jego ostatniego rozkazu drużyny. Ostatniego, gdyż zawierającego wyjątek z rozkazu komendanta Hufca ZHP w Goleniowie, który z dniem dzisiejszym zwolnił go z pełnienia funkcji drużynowego oraz mianował na tę funkcję druhnę Anitę Michnicz. 
 
- Druhna Anita od kilku miesięcy była przygotowywana do przejęcia „Cichych Cieni”. Odbyła niezbędne kursy i zdobyła uprawnienia pozwalające jej w legalny sposób kierować tą jednostką. Osobiście jestem zadowolony z tego faktu, że przekazanie Jej drużyny nastąpiło właśnie teraz.- mówił nam druh Paweł.- To pozwala rozpocząć Jej działanie w pełni od nowego roku harcerskiego. Stopniowo była wdrażana w kolejne elementy funkcjonowania jednostki i widzę, że świetnie sobie z nimi radziła. Wiem, że była to słuszna decyzja. Jednocześnie to nie jest tak, że ja przestaję być harcerzem i znikam całkowicie z tego pola działania. Na naszym terenie wciąż pozostaję z-cą komendanta Związku Drużyn ZHP „Rega”- a przekazanie jednostki pozwala mi na skupienie się w większej mierze na wspieranie wszystkich naszym drużyn, których stopniowo przybywa.
 
O skomentowanie całej tej sytuacji poprosiliśmy również świeżo mianowaną drużynową, która nie ukrywała zadowolenia z powodu objęcia nowej funkcji.
- Przygotowanie do przejęcia jednostki sprawiało mi początkowo trochę problemów. Jednak w trakcie postępowania tego procesu, coraz bardziej zaczynałam rozumieć poszczególne elementy funkcjonowania tego systemu i mogłam skupiać się na kolejnych aspektach działania. Dużo dały mi również kursy metodyczne, na które wspólnie z innymi osobami zostałam oddelegowana. Bez nich byłoby mi na pewno trudniej.- opowiadała druhna Anita.
 
Drużynowa Anita wspominała również, że już w tej chwili praktycznie ma ułożony cały plan działania w kolejnym roku harcerskim i wie, na których elementach należy się skupić, by ta jednostka mogła wciąż doskonale działać i z każdym rokiem skupiać jeszcze więcej harcerek i harcerzy. A co o całości tej sprawy myślą „szeregowi” harcerze?
- Uważam, że dobrze się stało. Osobiście lubię przychodzić na zbiórki harcerskie- to jest lepsze niż siedzenie w domu. Nawet dzisiaj, gdy na niebie było więcej chmur niż słońca, warto było się spotkać z moimi przyjaciółmi.  A każde takie spotkanie jest kolejną okazją do pośmiania się i czasem poznania jakiś ważnych spraw- powiedziała nam druhna Oliwia.
 
Jak zapowiada  z-ca komendanta gryfickiego Związku Drużyn, druh Kamiński, to nie jedyne zmiany, jakie nas czekają:
- Rozwój gryfickiego harcerstwa, musi powodować kolejne postępujące za sobą zmiany i udoskonalenia. To wszystko robimy po to, by jeszcze w większym stopniu móc spełniać misję ZHP, czyli przede wszystkim skupiać się na wychowaniu młodego pokolenia. Rozwój naszych jednostek pociąga za sobą zmiany, które mają na celu odciążenie drużynowych z niektórych obowiązków. Tak, by mogli się oni skupić w głównej mierze na pracy z młodzieżą i dziećmi, a przy tych działaniach mieli większe wsparcie ze strony naszej struktury. Dlatego też już teraz mogę powiedzieć, że niebawem nastąpią kolejne zmiany.
 
 
 
 

Komentarze  

+2 #5 Rodzic 2015-07-07 22:02
Cieszę się, że nastąpiła taka zmiana- nasi harcerze się rozwijają i ja po swoim dziecku widzę, że jest coraz bardziej odpowiedzialne i samodzielne. A dzieci nie ubywa, a wręcz przybywa!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #4 ela 2015-07-02 16:48
Gratulacje Anita i powodzenia.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #3 piotrekR 2015-06-30 13:06
ciekawe co sie stanie z organizacja, jak wszyscy wyjada za chlebem i studiami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-7 #2 czyt. 2015-06-29 19:54
działajcie . Nie chcę się przypieprzać ale elokwencja wybitna , a działalnosc. a wkońcu -słoiki wspomnień {konspira] .
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #1 johny 2015-06-29 10:35
ładna sarenka:)
Cytować | Zgłoś administratorowi