Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski

Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach zaplanowała w swoim gmachu iście kulturalną ucztę. W ciągu najbliższych trzydziestu dni w bibliotece spotkamy aż troje pisarzy oraz wybitnego aktora. Jeśli kiedykolwiek mieszkańcy naszego miasta mieli powody, by narzekać na „brak kultury”, to tym razem każdy, nawet najbardziej wybredny odbiorca kultury wysokiej, nie powinien narzekać na ofertę złożoną przez miejscową bibliotekę. 

Drzwi do świata poetyckich refleksji i emocji otworzy już 24 kwietnia (godz. 18:00) Monika Maliszewska-Gruca. Poetka, mieszkanka Gryfic (debiutowała w 2010 r. tomikiem „Punktochwile”) zaprezentuje miłośnikom poezji utwory z drugiego zbioru „Raz na Milczenie” (Wydaw. Albus Waldemar Wierzba). Wieczór autorski poprowadzi Waldemar Wierzba z Poznania, wydawca i, ciekawostka, wieloletni mieszkaniec Gryfic oraz nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. W kameralny i pełen liryzmu nastrój wprowadzi publiczność również gość specjalny wieczoru – warszawska jazzowa wokalistka Agnieszka Nitka „Nitella” (swoim występem oczarowała czytelników na wieczorku autorskim M. Maliszewskiej-Grucy w Warszawie, który odbył się w marcu br.). 
 
O wierszach Moniki Maliszewskiej-Grucy można napisać wiele, i z pewnością i na to przyjdzie odpowiedni moment. Nie sposób jednak pominąć kilku zdań z recenzji Andrzeja Artymowicza: „Nienachalne, ciche, schludne w formie wiersze – wypełnione są wyczuwalnym skupieniem nad przekazywanym obrazem, czasem połączone z niepewnością, z pokorą, ale nigdy z bezsilnością, wyrzeczeniem czy rezygnacją. Fascynująca jest wszechobecna w tym tomiku namiętność spod zimnego/spod śniegu/bujna i ostra. Obudzony w środku nocy wymienię trzy nazwiska poetek: Plath, Poświatowska i Maliszewska-Gruca”. 
 
Gryficzanie po spotkaniu z poezją już dwa dni później – 26 kwietnia o godz. 18:00 – będą mogli spotkać się z Kajetanem Rajskim, autorem „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Zbiór rozmów z potomkami żołnierzy niepodległościowego, antykomunistycznego ruchu to niewątpliwie biały kruk dla tych, którzy interesują się historią tak zwanych Żołnierzy Niezłomnych/Wyklętych. Praca K. Rajskiego ukazała się na początku 2014 roku, i, jak przekonują niektórzy recenzenci (m.in. dr hab. S. Cencekiewicz), zdobyła uznanie wśród czytelników nie tylko za epickie opowieści o trudach życia czy walce o przetrwanie. Zbiór kilkunastu wywiadów ma uderzać świadectwem miłości synów i córek do „wyklętych” rodziców. 
 
Po lekcji historii w bibliotece pojawi się – 4 maja – jedna z ikon polskiego kina i teatru: Jan Nowicki. Aktor w takich filmach pełnometrażowych, jak „Pan Wołodyjowski” (1969) w reż. J. Hoffmana, „Noce i dnie” (1975) J. Antczaka, „Dziewczęta z Nowopilek” B. Sass czy „Sztos” (1997) O. Lubaszenki.  Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie ma na swoim dorobku również role w serialach telewizyjnych („Matki, żony, kochanki”, „Marszałek Piłsudski”, „Magda M.”). Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski. 
 
Przemysław Kubalica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach, potwierdził również kolejny termin: 14 maja o swojej twórczości opowie Dorota Schrammek. Z informacji udostępnionych naszej redakcji czytamy, że autorka „[…] pochodzi z Rudek na Pojezierzu Wałeckim. Z biegiem czasu zamieniła jeziora na Bałtyk. Od dwunastu lat mieszka w Pobierowie. Od wielu lat pisze opowiadania i historie dla kobiecych pism. Ma ich na swoim koncie opublikowanych już ponad tysiąc. W 2013 roku została laureatką konkursu Onetu i Zielonej Sowy. Jej bajka – i 9 innych – zostało wyróżnionych z ponad 3 tysięcy nadesłanych utworów. »Perełka« ukazała się w »Bajkach blogerów«. »Stojąc pod tęczą«, jej debiut powieściowy, wydany przez Świat Książki, ukazał się 18 marca”.  
 
Mariusz Rakoski
 

Komentarze  

+9 #5 Monika Maliszewska-Gruca 2015-04-16 08:10
Witam serdecznie !
Dziekuję oczywiście Redakcji za tak ciepłe słowa o, zbliżającym się, moim wieczorze autorskim.
Zastanawiam się jednak czy poezji potrzebny jest tego rodzaju szum medialny?
Poezja to, zdaje się, coś, co najlepiej czujemy obcując z nią sam na sam. Czy ważny jest autor? Trochę tak, ale proszę nie zapominać, że najważniejsze jest słowo, treść ze słów zbudowana, którą tenże autor stara się podzielić z ewentualnym Czytelnikiem.
To taka moja mała refleksja.
Z ogromną radością przyjmuję informację, że w naszej bibliotece zagości Pan Jan Nowicki, którego do tej pory nie udało mi sie zobaczyć "na żywo" na deskach scenicznych !
.............................................................

Wszystkich zainteresowanych poezją zapraszam oczywiście na spotkanie i serdecznie pozdrawiam!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #4 PROTAZY 2015-04-15 19:25
Gruca jest najlepszę poetką naszych czasów w Gryficach .
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #3 Cyprian 2015-04-15 13:09
Kilka lat temu byłem na spotkaniu z M. M-Grucą, to był jeden z najlepszych wieczorków w Gryficach. Gitarka, o ile dobrze pamiętam, ktoś też śpiewał po rosyjsku, obrazy, świece, ksiażki... był klimacik i mnóstwo emocji Pozdrawiam autorkę i gratuluję drugiego tomiku!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #2 Mariusz 2015-04-14 21:58
Cytuję gea:
Uwielbiam Nowickiego, rezerwuję 4 maja!

Cieszę się, że gea znalazła coś dla siebie. Proszę nowinę przekazać znajomym :) Pozdrawiam, MR.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #1 gea 2015-04-14 21:44
Uwielbiam Nowickiego, rezerwuję 4 maja!
Cytować | Zgłoś administratorowi