Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski

W styczniu 2015 roku, nakładem Wydawnictwa ALBUS Waldemar Wierzba, ukazał się drugi tomik poezji Moniki Maliszewskiej-Grucy „Raz na Milczenie”. Pierwszy wieczór autorski, promujący tomik, odbył się (na zaproszenie Galerii Sztuk Stara Drukarnia i Exif Studio) 20 marca br. w Warszawie. W ramach wspierania działań artystycznych odpowiednią salę udostępniła instytucja biurco. Właśnie tam, na warszawskiej Woli przy ulicy Ogrodowej 31, o godzinie 19:15, rozpoczęło się spotkanie z miłośnikami poezji, które poprowadził wydawca Waldemar Wierzba z Poznania. 

 
Autorka nie była jedyną osobą czytającą swoje wiersze. Do projektu zaprosiła swoich przyjaciół-poetów, którzy prezentowali publiczności teksty poetyckie znajdujące się w tomiku „Raz na Milczenie”. Byli to: Eliza Saroma-Stępniewska z Warszawy, Katarzyna Kokoszyńska i Jakub Kwiatkowski z Lublina oraz, wspomniany już wcześniej, Waldemar Wierzba.
 
Wieczór przebiegał w serdecznej atmosferze. Autorce i jej przyjaciołom udało się nawiązać z publicznością intymny dialog. Jakub Kwiatkowski, jeden z uczestniczących w spotkaniu poetów, powiedział: „O odbiorze najnowszych utworów Moniki niech świadczą niekończące się dyskusje o poezji, jakie rozgorzały między uczestnikami spotkania po prezentacji jej twórczości. Wypowiedzi autorki na temat powstawania wierszy, o co najczęściej pytała publiczność, i pełne uznania słowa słuchaczy, przeplatała swoim głosem piosenkarka jazzowa Agnieszka Nitka-Nitella”. 
 
Monika Maliszewska-Gruca podzieliła się z nami garścią refleksji na temat poezji. 
 
Jaki motyw pojawia się najczęściej w Pani twórczości?
 
Odkąd pamiętam zawsze fascynował mnie Człowiek i Jego świat. Ten, który go otacza i, znacznie bardziej, ten wewnętrzny. Mawiają, że w swojej  poezji często staram się dotykać ludzkich trzewi. Nie ukrywam, że wszelka powierzchowność interesuje mnie mniej, aniżeli to coś, co człowiek nosi głęboko w sobie, czego się często boi, wstydzi, ukrywa i czego, jakże mocno niekiedy, strzeże… Staram się patrzeć i widzieć, słuchać i słyszeć, i zrodzone z tych obserwacji przemyślenia po swojemu umieszczać w wersach, a często… między nimi.
 
Kto jest adresatem Pani poezji?
 
Hm… sądzę, że  jest  nim Czytelnik, który, sięgając po tomik „Raz na Milczenie”, będzie chciał, wraz ze mną, odbyć podróż po świecie ludzkich emocji (może własnym?), poddać się na chwilę autorefleksji. Albo inaczej: Czytelnik, który w tym moim pisaniu odnajdzie właśnie jakiś fragment siebie i swojego świata wewnętrznego, który się może wzruszy, a może zatrwoży, może zaduma, a może… po prostu uśmiechnie. A może dozna wszystkiego po trosze.
 
Czym, Pani zdaniem, jest poezja?
 
Całe życie jest poezją, poszukiwaniem [uśmiech autorki]. Nie bardzo lubię tego rodzaju pytania, ponieważ, tak naprawdę, poszukując na nie odpowiedzi moglibyśmy rozmawiać przez wiele godzin. Pozwolę sobie odpowiedzieć cytatem z Władysława Broniewskiego, co niektórych być może zdziwi (tak, zdarza mi się czytywać Pana Władysława):
 
Nie wiem, co to poezja
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą.
 
Czy podczas wieczorów autorskich lubi Pani odpowiadać na pytania typu: A dlaczego ten wiersz jest właśnie taki? Dlaczego taka, a nie inna konstrukcja?
 
Nie, nie i jeszcze raz nie. Chętnie porozmawiam z Czytelnikami na temat treści, przesłania wiersza, ewentualnie przygód bohatera lirycznego, na temat pewnych kluczy, którymi się posługuję... natomiast, jeśli chodzi o kwestie techniczne wiersza, odpowiem słowami innego poety, Juliana Tuwima: 
 
Na większości zagadnień literackich znam się tyle, co ptak na ornitologii. 
 
Dziękuję za krótką, ale jakże treściwą rozmowę. 
 
Rozmawiał: Mariusz Rakoski
Zdjęcia: Kama Trojak Fotografia, Tomek Staszewski 
 
 
Monika Maliszewska-Gruca: urodziła się 31 października 1968 roku. Od tej chwili jest terytorialnie związana z Gryficami. Tutaj mieszka, pracuje, żyje. Od kilku lat jest członkiem interaktywnej Grupy Twórców Różnych Złota Linia, a także założycielką, również interaktywnej, Grupy Poetyckiej Okna. W 2010 roku, nakładem poznańskiego wydawnictwa Albus ukazał się pierwszy tomik poezji Moniki Maliszewskiej-Grucy „Punktochwile”. Na początku 2015 roku autorka wydała drugi tomik - „Raz na Milczenie”.  
 
Drugi tomik poetycki M. Maliszewskiej-Grucy. Grafika: Paweł Staniszewski
                                                                    Fot. Paweł Staniszewski
 

Komentarze  

+3 #6 Dagmara 2015-04-10 19:48
Proponuje zaprosić tvp szczecin , to można wypromować w województwie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #5 Elunia 2015-04-10 11:22
Widzę, że nowy dyrektor biblioteki działa pełną parą, spotkanie goni spotkanie...super!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #4 Mariusz 2015-04-09 19:08
Cytuję Kama:
I to jest ambasador powiatu

Pełna zgoda, przy tym w czynach bezinteresowana, w słowach rozważna, w duszy romantyczna, politycznie... apolityczna. Nasza Pani ambasador.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #3 Kama 2015-04-09 18:57
I to jest ambasador powiatu
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #2 Mariusz 2015-04-09 18:07
@KRYSTYNA. Ponoć nic dwa razy się nie zdarza, a pierwszy raz jest zawsze najlepszy... ale to ponoć. Nie mam żadnych wątpliwości, że będzie niepowtarzalnie, chwile jakby te same, a inne, twarze podobne, a zmienione, czas miniony, ale nieutracony.Dość zawiła kwestia. Też odliczam dni do wieczoru autorskiego... Pozdrawiam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #1 KRYSTYNA 2015-04-09 13:37
Nie mogę się doczekać wieczoru autorskiego w Gryficach. Będzie to z pewnością wspaniała uczta duchowa. Kto był na wieczorze z okazji wydania pierwszego tomiku "Punktochwile...", doskonale wie, co mam na myśli. :)
Cytować | Zgłoś administratorowi