Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski

Ponad 20 tysięcy biegaczy w 71 miejscowościach weźmie udział 1 marca 2015 r. w III edycji projektu "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. 

 
Подробнее на сайте: https://catchcomputer.ruhttps://computertab.ruhttps://freshcomputer.ru https://autotodrive.ruhttps://robustauto.ruhttps://oncomputer.ruhttps://avtoforward.ru
https://init-pc.ru https://repairurauto.ruhttps://dircomputer.ruhttps://controlcomputer.ruhttps://proavtoremont.ru
https://clearcomputer.ruhttps://ddauto.ru https://runcomputer.ru
Wśród zarejestrowanych miast odnajdziemy Gryfice, w których głównym organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic. Bieg, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce. "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych". 
 
Najwięcej biegaczy wystartuje w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie. Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku. W niektórych miastach odbędą się także biegi na 5 i 10 km. Każdy z uczestników biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny „Inki”, Antoniego Radziwonika „Olecha”, Władysława Łukasiuka „Młota”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” lub Józefa Franczaka „Lalka” oraz medal pamiątkowy. W każdym mieście organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, takie jak gry miejskie i rekonstrukcje historyczne. 
 
Organizator "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, czyli Fundacja Wolność i Demokracja została założona w 2006 roku. To niezależna organizacja pozarządowa wspierająca Polaków na Wschodzie, propagująca wiedzę o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem Kresów oraz zajmująca się problematyką praw człowieka i demokracji na terenach byłego ZSRR. Fundacja jest znana z takich inicjatyw jak akcja „Ratujmy Polaków Donbasu”, „Biało-Czerwone ABC”, czy poświęconego Żołnierzom Wyklętym festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
 
- W Gryficach tak naprawdę nasz niedzielny bieg pamięci będzie kończył obchody Narodowego Święta Pamięci Żołnierzom Wyklętym, które rozpoczynamy już w piątek. To właśnie wtedy odbędzie się otwarcie wystawy „Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim (1945-1956), na którą równie serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Gryfic i okolic. Co do kwestii samego biegu, to rozpoczynamy go pod Miejską Biblioteką Publiczną w Gryficach, przebiegamy się alejkami parku miejskiego i kończymy go również w okolicach biblioteki. – mówi Paweł Kamiński, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic- Organizujemy trasę podstawową, pamiątkową, czyli tą wynoszącą 1963m. Ważne jest to, że dla pierwszych 90 zgłoszonych osób gwarantujemy otrzymanie za darmo pakietu startowego- w skład którego wchodzi pamiątkowa koszulka oraz okolicznościowy medal. Zgłoszeń można w formie elektronicznej na stronie naszego partnera: www.sport-time.com.pl/zapisy-online . 
 
O całość oprawy historycznej zadba Grupa Rekonstrukcji Historycznej NAŁĘCZ z Trzebiatowa, a w dniu biegu odbędzie się również  zbiórka publiczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezesa II Zarządu WiN).W obchody włączyli się również: gryfickie koło Związku Sybiraków, Solidarność Trzebiatów, Solidarność Gryfice, Związek Drużyn ZHP "Rega", Gmina Gryfice. Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic wciąż czeka na potwierdzenie wsparcia inicjatywy przez Powiat Gryficki. A my serdecznie zachęcamy Państwa do włączenia się w tą inicjatywę. Więcej informacji można uzyskać poprzez stronę: fb.com/PrzyjacieleGryfic .
 
 
 

Komentarze  

+2 #3 Ilona 2015-02-28 12:08
Planuję biec , by uczcić pamięć WYKLĘTYCH. Dziękuję za zorganizowanie biegu.Zachęciłam rodziny z Trzebiatowa i Mrzeżyna do wspólnego upamiętnienia NIEZŁOMNYCH.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #2 Maria 2015-02-07 14:55
Cieszy fakt, ze więcej takich wydarzeń się pojawia
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #1 Tomasz 2015-02-04 18:23
Bardzo fajne medale.
Cytować | Zgłoś administratorowi