Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKO Bank Polski

Zapraszamy do zapoznania się z treścią rozmowy z przedsiębiorcą, przewodniczącym powiatowej PO i Radnym Sejmiku Zachodniopomorskiego Arturem Łąckim

 
Подробнее на сайте: https://currenthouse.ruhttps://fullconstruct.ru https://dohomebuild.ruhttps://buildbighouse.ruhttps://zedconstruct.ru https://sdelaisvoidom.ru
https://primohouse.ru
https://houseconstruct.ru
https://buildthehouse.ru https://daoconstruct.ruhttps://inedvijimosti.ruhttps://samsdelairemont.ruhttps://econedvijimosti.ruhttp://repair-yourself.ruhttps://thehousebuilder.ru
Budżet sejmiku oparł się o dochody 640 mln i wydatki 715 mln.  Opozycja zarzuca cięcia wydatków na inwestycje  i większy deficyt niż w zeszłym roku. Rozumiem, że jest to efekt mniejszego wpływu z „janosikowego”.
  
Proszę mi wierzyć jeśli deficyt budżetowy nie przekracza 10%, jest to bardzo dobry budżet, tym bardziej w obecnej sytuacji gdzie względem roku ubiegłego faktycznie budżet uszczuplił się o 50mln, właśnie w wyniku spadku wpływów z tzw. podatku „janosikowego” na co nie mieliśmy wpływu. Zresztą są pewne inwestycje które nie mogą czekać i bez względu na wpływy musimy je w końcu zrealizować aby wpisać się w perspektywę unijną 2015-2020. Jako radni byliśmy zmuszeni ograniczyć wydatki majątkowe, jak również wykonać tak niepopularne posunięcia jak ograniczenie płac dla urzędników. Zarzut o cięcia wydatków w inwestycjach zupełnie nie przekłada się na rzeczywistość bowiem przewidujemy wiele poważnych inwestycji drogowych. 
 
Zwiększono dotacje na kulturę z 54 na 70 mln co było tego powodem? 
 
Głównym powodem jest otwarcie Muzeum Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie. Z powodu opóźnień firmy podwykonawczej zaplanowane środki z ubiegłego roku zostały przesunięte na bieżący. Jak dobrze pójdzie do otwarcia dojdzie już w czerwcu. Jeśli wspomnimy niegdysiejszą inicjatywę Eriki Steinbach, uświadomimy sobie wagę Centrum Dialogu w Szczecinie. To nie jest przecież tak, że wysiedleni byli tylko po jednej stronie. Gro mieszkańców województwa znalazła się tutaj również w wyniku przesiedleń. Fakt faktem ze wspomnianych wcześniej powodów nie wszystkie instytucję jesteśmy w stanie dotować w tym samym stopniu  jak w ubiegłym budżecie. Jest tak dlatego też, że tym celem nadrzędnym są inwestycje drogowe oraz te poprawiające wizerunek województwa, chociażby takie jak fabryka Bridgestone pod Stargardem.
 
Czy wiadomo jakie środki z tego budżetu zostaną przeznaczone na powiat gryficki i jak zostaną one zagospodarowane, mówimy tutaj o perspektywie 4 lat. 
 
Drogi, drogi i jeszcze raz drogi. Odcinek 102 od Łukęcina do ronda w Lędzinie - ta inwestycja jest już pewna. Dalej w planach jest droga z Płotów do Trzebiatowa i z Kamienia do Brojc, te inwestycje są dodatkowo powiązane z budżetem unijnym, a więc są to perspektywy nie czterech a siedmiu lat. Moim osobistym celem na ten okres jest szeroko rozumiana pomoc osobom niepełnosprawnym. Musimy stworzyć takie warunki, by te osoby nie czuły się wykluczone. Te osoby muszą mieć pracę i muszą wychodzić na zewnątrz. To jest,można by rzec.nasz wspólny obowiązek aby osoby niepełnosprawne w tym szczególnie z upośledzeniem umysłowym przywrócić do funkcjonowania w społeczeństwie aby czuły się potrzebne. Jakie kroki ku temu możemy podjąć jako radni? Na pewno budowa ośrodków rehabilitacji, budowa i wsparcie istniejących spółdzielni socjalnych które jak same udowadniają bardzo dobrze się sprawdzają i pełnoprawnie konkurują na rynku. 
 
Osobną kwestią jest Kontrakt Terytorialny, to jest bowiem narzędzie które samorządy otrzymują by samemu dysponować przeznaczonymi środkami. W powiecie gryfickim udało się nam dojść do pewnych ustaleń, tak więc na pewno pójdziemy w stronę szkolnictwa zawodowego. Proszę zauważyć, że przez ostatnie 20 lat inwestowaliśmy w szkoły ogólnokształcące, efekt tego na rynku pracy jest mierny. W mojej ocenie to jest przyszłość wieszcząca sukces na rynku pracy. Trzeba trzeźwo oceniać sytuację, z racji tego że jest to powiat typowo turystyczny nie możemy ślepo opierać się o założenia gospodarki innowacyjnej, która w mojej opinii tutaj się nie rozwinie. Mamy za to wszelkie podstawy by stworzyć dobre zagłębie turystyczne i rzemieślnicze oparte o drobne zakłady rodzinne. Zastrzegam jednak, że co innego jest budować nowe struktury w pogoni za innowacyjnością na które może nie być lokalnie popytu, a co innego implementować dobre istniejące rozwiązania w przedsiębiorstwa, które we wspomnianych gałęziach; turystyki i gospodarki z sukcesem działają. W tym drugim przypadku obligatoryjnie powinniśmy zabiegać o wykorzystywanie wszelkich dotacji, tym bardziej, że chronimy istniejące miejsca pracy. 
 
Jedna z uchwał ostatniej sesji sejmiku dotyczyła wpływu rybołówstwa morskiego na rybołówstwo rekreacyjne. Na czym polega ten związek?  Jako zarząd województwa złożyliście państwo protest w tej sprawie. 
 
Tak to prawda. Otóż 19 grudnia zmieniono ustawę o rybołówstwie morskim. W pewnym sensie zrównała ona rybaka z jednym kutrem, a nawet z wędka do wielkiego armatora. Podam dość jaskrawy przykład: jeśli armator nie może łowić dorsza, to wędkarz też nie może. Na zdrowy rozum nie jest możliwe takie odgórne narzucenie norm. Każdy kto z bliska przyglądał się połowom turystycznym wie, że funkcjonują tam pewne zasady rozsądku. Rybę można złowić ale i zaraz wypuści z powrotem do morza. Nasz protest dotyczył zmian tych przepisów, ogólnie mówiąc aby nie zrównywać tych dwóch gałęzi rybołówstwa. 
 
Otrzymał Pan niespełna 5 tysięcy głosów czy to satysfakcjonujący wynik? W porównaniu do wyników pozostałych radnych uplasował się Pan dokładnie w połowie stawki.
 
Po pierwszych informacjach pomyślałem, że to słaby wynik, ale gdy dowiedziałem się o wynikach moich kolegów, którzy zebrali o wiele mniejsze poparcie w stosunku do ubiegłych wyborów zrozumiałem, że jest to wynik podyktowany jasnymi tendencjami. Po pierwsze i trzeba to sobie powiedzieć szczerze, jest to pewien pstryczek w nos dla wszystkich radnych, ponieważ my jako samorządowcy nie zrobiliśmy nic by zachęcić ludzi do brania udziału w wyborach. Frekwencja spada sukcesywnie. Wyborcy są zmęczeni tymi samymi twarzami. Uważam się za demokratę z krwi i kości, gdyby to ode mnie zależało wprowadziłbym ustawę unieważniającą takie wybory gdzie nie ma ponad 50% frekwencji. Z kolei drugą sprawą wciąż nie bez echa jest „efekt książeczki wyborczej”, która w takiej postaci jaką mieliśmy ostatnio jest nie do przyjęcia, tym samym jej budowa zostanie zmieniona w wyborach parlamentarnych.
 
 
Rozważa Pan start w wyborach parlamentarnych?
 
Mamy posła w swoim okręgu wyborczym. Uważam, że Tomek Oświęcimski dobrze wykonuje swoją pracę, to nie jest typ polityka jak Hofman, tym samym nie widzę potrzeby by do sejmu wystawiać kogoś innego. Przyznam natomiast, że chętnie kandydowałbym do Zgromadzenia Narodowego, jeśli więc dostałbym propozycję startu do Senatu - rozważę ją.  
 
Czy może Pan opowiedzieć jakie są plany PO w powiecie gryfickim, czy szykują się jakieś zmiany w lokalnych strukturach PO?
 
Oczywiście widzę potrzebę zmian w strukturach PO, szczególnie w kołach Gminy Gryfice. Chciałbym aby zamiast dwóch funkcjonowało jedno koło oraz aby do głosu doszli nowi, młodzi ludzie. Musimy się również zastanowić co zawiodło, że wspólny kandydat na Burmistrza Gryfic Platformy i Idziemy Razem nie przeszedł. Z tego też należy wyciągnąć jakieś wnioski i konsekwencje. 
 
Rozmawiał 
Mirosław Bednarski
 

Komentarze  

-1 #10 Marek 2015-02-10 11:57
Cytuję Łukasz:
Cytuję Marek:
Widzę ,że pan chce kandydować do czegoś czego pan nie rozumie.? Jak to można kandydować do Zgromadzenia Narodowego? Chyba, że pan chce być jednocześnie posłem i senatorem? Wstyd. Proszę nauczyć się kilku pojęć, wreszcie przeczytać kilka książek i wtedy będzie już lepiej.

Wyluzuj, to określenie, że nie koniecznie do sejmu w kontekście, że Oświęcimski tam startuje, więc wciąż w tych wyborach ale do senatu.

Tak prostackiego tłumaczenia jeszcze nie czytałem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #9 Łukasz 2015-02-09 20:54
Cytuję Marek:
Widzę ,że pan chce kandydować do czegoś czego pan nie rozumie.? Jak to można kandydować do Zgromadzenia Narodowego? Chyba, że pan chce być jednocześnie posłem i senatorem? Wstyd. Proszę nauczyć się kilku pojęć, wreszcie przeczytać kilka książek i wtedy będzie już lepiej.

Wyluzuj, to określenie, że nie koniecznie do sejmu w kontekście, że Oświęcimski tam startuje, więc wciąż w tych wyborach ale do senatu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #8 Marek 2015-02-09 17:22
Widzę ,że pan chce kandydować do czegoś czego pan nie rozumie.? Jak to można kandydować do Zgromadzenia Narodowego? Chyba, że pan chce być jednocześnie posłem i senatorem? Wstyd. Proszę nauczyć się kilku pojęć, wreszcie przeczytać kilka książek i wtedy będzie już lepiej.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #7 no nila 2015-02-06 18:15
i vice versa
Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 #6 Roman 2015-02-03 18:40
Niech radny bezradny (Ł)ącki wybierze się trasą nr.108 z Płoty do Golczewa.Na odcinku od Płoty do Mechowo stan tego czegoś z dziurami i tablicami inf.że droga jest w bardzo złym stanie technicznym na odcinku itd.Wymaga natychmiastowego gruntownego remontu polegającego na wybudowaniu drogi od nowa bo łatanie dziur nic nie daje.Załatają dziurę a po miesiącu dziura pęka i co tu gadać ta droga się po prostu zapada i jazda nią przypomina przejazd po kartoflisku.Na tej drodze jest o 50% większy ruch ciężarówek a niżeli na drodze z Płoty-Gryfice.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-11 #5 rohffs 2015-02-03 10:28
Artur dobrze reprezntuje nas w Sejmiku. Dobry wybór i duzo dla nas zrobił bo pomaga ściągać pieniądze na inwestycje w całym powiecie gryfickim
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #4 Bercik 2015-02-02 21:57
A co Pan Łącki zrobił dla nas tak naprawdę?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #3 Tomasz 2015-02-02 20:33
czyli tym co sie udalo dotować ile wlezie, ale już w nowe przedsiebiorstwa innowacyjne nie inwestowac bo konkurencja? Logiczne... Przy takiej równi pochyłej z poparciem powodzenia w senacie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #2 Tadzio 2015-02-02 07:02
To ze krzemowej doliny tu nie bedzie to nic nowego, nie bedzie ani przedsiebiorstw rzemieslniczych ani niedlugo pracownikow po zawodowkach bo wyemigrują za lepsza placą. PŁACA od tego sie zaczyna
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #1 Nila 2015-02-01 19:28
jak drogę z Trzebiatowa do Gryfic maja robic to polowa Gryfic do pracy rano nie dojedzie:)
Cytować | Zgłoś administratorowi