Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

Kolejna edycja harcerskiej akcji "ZNICZ" o jej celach doraźnych i dalekosiężnych pisze komendant bazy ZHP w Pogorzelicy

 
Koniec października i początek listopada to czas, w którym praktycznie każdy z nas przynajmniej jeden raz pójdzie na cmentarz, by posprzątać groby najbliższych osób i zapalić na nich  Światło Pamięci. My zachęcamy Was gorąco do tego, by przy tej okazji przyczynić się do budowania społeczeństwa obywatelskiego!
 
Społeczeństwo obywatelskie… To wyrażenie coraz częściej możemy spotkać przy okazji różnych wydarzeń. Ale czy to źle? Oczywiście, że nie! Pod warunkiem, że wiemy o co w tym wszystkim chodzi! Pod tym prostym zwrotem nie kryje się nic innego, jak nasze wspólne zainteresowanie się lokalnymi sprawami, kreowanie własnego otoczenia i włączanie się w organizację kolejnych akcji- czy też wręcz ich inicjowanie. Nie należy w tym wypadku czekać na sygnał władz, a samemu podejmować działania. A co to ma wspólnego ze Świętem Wszystkich Świętych? Choćby to, że przejawem społeczeństwa obywatelskiego może być świadome wybieranie opcji wspierania lokalnych organizacji społecznych i… pielęgnowanie zapuszczonych grobów! Tak, dokładnie tak! Często jest tak, że my, jako harcerze, przynajmniej ten raz do roku staramy się uprzątnąć zaniedbane groby. Miłe jest to, że co roku spotykamy tych grobów coraz mniej. I to nie bynajmniej dlatego, że są one niszczone, a miejsca po nich przeznaczane na kolejne pochówki. Po prostu coraz więcej osób widząc nasze działania sama zaczęła dbać o groby sąsiadujące z ich grobami rodzinnymi. Czy problemem jest zgrabienie liści z kolejnego kawałka ziemi, przetarcia nagrobka mokrą szmatką, czy zapalenie małego znicza? Oczywiście, że nie! Dlatego też serdecznie z tego miejsca dziękujemy tym, którzy właśnie w ten sposób dbają nie tylko o swoje rodzinne groby. A tych, którzy tego jeszcze nie robią gorąco do tego zachęcamy!
 
 A wszystkich dodatkowo zachęcamy do włączenia się w organizowaną przez nas harcerską akcję „ZNICZ”. To już ósma edycja tej akcji, która bez Państwa wsparcia nie odbyłaby się! I będziemy to powtarzać co roku, gdyż jesteśmy dumni z faktu, iż mamy takich wspaniałych mieszkańców. Dla nas to jest okazja do zdobycia środków na swoją całoroczną działalność statutową, dla Państwa zakup kolejnego znicza- z dodatkowym przesłaniem! I pewnością, że przy zakupie zostaną Państwo obdarzeni przez zuchy i harcerzy serdecznym uśmiechem. To właśnie jest wychowanie ekonomiczne przeprowadzane na miarę naszych czasów- dajemy młodzieży możliwość zdobywania doświadczenia i kontaktu z miejscową społecznością. A przecież wszyscy jesteśmy jej częścią! 
 
Zachęcamy wszystkich do zakupu choćby symbolicznego znicza na naszym stoisku, które w dniach od 31 października do 2 listopada (tj. piątek-niedziela) będzie znajdować się pod główną bramą gryfickiego „Starego Cmentarza”.  Pieniądze pozyskane podczas akcji przeznaczymy na działalność statutową (m.in. wyjazdy na obozy, zakup sprzętu, dofinansowania do kursów). Dlatego też… kup znicz i przyczyń się do wychowania kolejnego pokolenia młodzieży! Czuwaj!
 
pwd. Paweł Kamiński