Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow
Wszechpolacy z Gryfickiego Koła Młodzieży Wszechpolskiej wraz z przyjaciółmi już w najbliższych dniach będą czyścić groby bohaterów Armii Krajowej i Sybiraków na gryfickim starym cmentarzu oraz wezmą udział w kweście ogólnopolskiej. 
Gryficka akcja „Znicz dla Bohatera” rozpoczyna się już 31 października. Gryfickie koło Młodzieży Wszechpolskiej wraz z lokalnymi kibicami Pogoni Szczecin, koleżankami, kolegami oraz z zaprzyjaźnionymi środowiskami zbierze się w piątek 31 października o godzinie 13:00 pod bramą starego cmentarza. Zgromadzeni udadzą się czyścić groby oraz zapalić znicz pamięci na mogiłach żołnierzy Armii Krajowej oraz Sybiraków. Po skończonej pracy nastąpi ponowna zbiórka pod grobem nieznanego żołnierza by wspólnie wznieść minutę ciszy oraz odmówić modlitwę jaką modlili się żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych. 
 
Kolejnym etapem akcji będą dni 1 i 2 listopada, kiedy to na cmentarzach w całej Polsce, także w Gryficach zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna: „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. 
 
Cele tejże zbiórki publicznej to: 
Propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, poprzez: 
— budowę, remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych, 
— organizacje wykładów, spotkań i uroczystości z historykami i kombatantami, poświęconych bohaterom podziemia niepodległościowego 
— opracowywanie i wydanie dokumentów źródłowych, broszur edukacyjnych dla dzieci i młodzieży o podziemiu niepodległościowym 
— produkcję filmu fabularyzowanego o losach podziemia niepodległościowego w czasie wojny. 
 
Zbiórkę w Gryficach i innych miastach regionu Pomorza Zachodniego organizuje Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. 
 
Materiał nadesłany przez:
Gryfickie Koło Młodzieży Wszechpolskiej 
 

Komentarze  

+2 #3 Grzegorz 2014-11-05 11:41
Nasza kartka miała za zadanie skłonić mieszkańców do odszukania grobu bohatera lecz została mylnie odczytana o czym potem się przekonaliśmy . Dziękujemy Pani Sylwio , że nas Pani skrytykowała i za to słowa docenienia naszego ogromu pracy w te 3 dni , których Pani nie napisała. Najłatwiej jest krytykować kogoś a trudniej docenić czyjeś działania i starania lecz pomimo słów krytyki działamy i robimy swoje i wiemy, że robimy mase ciężkiej i dobrej pracy i słychać o nas coraz częściej ! Biją miasta dzwony nadchodzą narodowcy !
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #2 Sylwia 2014-11-04 06:52
Pochowaliście pana Jarockiego pod drzewem! Paliło się tam dużo zniczy, a wystarczyło co innego napisać na tej kartce, którą na nim przykleiliście... Człowiek ma grób, a ludzie myślą, że nie ma skoro informacja o nim wisi na drzewie... Wstyd?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #1 GryficzaninStary 2014-10-29 16:05
Postawa godna podziwu i wielkiego docenienia! To bardzo wyjątkowe, że dziś młodzi ludzie dbają o pamięc historyczną oraz kierują się w życiu takimi ideałami, to w prost niesamowite. Słychać o ich cięzkiej pracy coraz częściej.
Dajecie niesamowity przykład innym!
Cytować | Zgłoś administratorowi