Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow
 
Pół miliona złotych to kwota, która do końca 2015 roku może zostać przeznaczona w ramach tzw. „Budżetu Obywatelskiego” na zadania, które wybiorą mieszkańcy Gminy Gryfice. 
 
Aby jednak mieć prawo decydowania o przeznaczeniu tej kwoty należy wziąć udział w procedurze konsultacji społecznych przedstawicieli gminy z mieszkańcami. W Gminie Gryfice od pewnego czasu takowe mają miejsce.  Ich celem jest wygenerowanie z wspomnianej puli 10 – 12 propozycji, które po pierwsze są zadaniami własnymi gminy (przykładowo remont chodnika itp.), po drugie fizycznie mogą zostać zrealizowane do końca 2015 roku. 
Kolejne z takich spotkań odbyło się w środę (22.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach, przybyli mieszkańcy mieli okazję zaprezentować Burmistrzowi Gryfic nowe pomysły na inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego.  Jedna z takich koncepcji wysunięta przez mieszkańców zakłada wykorzystanie terenu po kortach przy ulicy Sportowej na parking lub siłownię wolnostojącą. Inne zgłaszane przez często wzburzonych problemami dzielnic mieszkańców to: zakaz ruchu pojazdów powyżej 3.5 tony na ulicy Wałowej oraz modernizacja placu przy ulicy Kościuszki. Te i inne pomysły podpadające pod zakres działań inwestycyjnych są następnie weryfikowane w określony sposób.  
Jak przebiega procedura weryfikacji? W Urzędzie Miasta lub ze strony internetowej gminy pobieramy formularz zgłoszeniowy do budżetu. Do 29 października do godziny 15 należy go złożyć ponownie w sekretariacie Urzędu Miejskiego. Wnioski przejdą wstępną weryfikację pod kontem poprawności formalnej, po czym odbędzie się nad nimi głosowanie w którym udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy gminy, którzy ukończyli 16 lat. 
 
Komentarz redaktora:
 
Pomimo dłuższego propagowania akcji, mam wrażenie, że nie wzbudziła ona zainteresowania wśród szerszego grona mieszkańców, a szkoda. Świadczy o tym chociażby bliski termin końca składania wniosków, którego istnienie niemalże ginie w szumie trwającej kampanii wyborczej. Budżet Obywatelki w większych miastach Polski spotyka się z szerokim zainteresowaniem na miarę pospolitego ruszenia. W tym roku w samym Szczecinie w głosowaniu nad projektami do budżetu wzięło udział 50 tysięcy osób - prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Można zadać pytanie czy jest o co się bić? Kwota pół miliona przy ponad 73 milionach całości naszego budżetu (2014r) może nie brzmi szokująco, jednakże biorąc pod uwagę to, że możemy wpłynąć na wygląd lub funkcjonalność poszczególnych dzielnic powinno zachęcić do wykazania inicjatywy. Przysłowiowy haczyk tkwi w zasadzie w przekonaniu sąsiadów by wśród kilkudziesięciu propozycji zgłoszonych przez przysłowiowego Kowalskiego poprzeć właśnie tą najistotniejszą.
 
W Gryficach jest to pierwsze podejście do konsultacji społecznych w sprawie budżetu. Czemu dopiero teraz? Wciąż wiele spraw pozostaje niewiadomą. Nie jest jasne jak dokładnie miałoby przebiegać głosowanie, z informacji dotychczasowych wynika, że odbędzie się ono w formie klasycznej – papierowej. Dokładna ilość wybranych wniosków ani tym bardziej preferowany budżet poszczególnych też nie jest do końca wiadomy. Możemy z dużą dozą pewności założyć zasadę równego podziału wspomnianej kwoty pół miliona, między wspomnianą  łączną  pulę kilkunastu propozycji. 
 

Komentarze  

+1 #10 Krzysiek 2014-11-04 16:54
Niektórym z kandydatów wydaje się , że swoje plakaty mogą wieszać na ścianach klatek schodowych / NISZCZĄC NOWE WYMALOWANIA ! / . Jak tak dalej pójdzie , to zakleją nam drzwi do domu , razem z wizjerami . Głosujcie na takich - widać ,że im zależy . Widać też ich kulturę osobistą - na pewno to są dobrzy , troszczący się o wspólne dobro kandydaci / sorry- do koryta ! /.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #9 Krzysiek 2014-11-04 00:25
Po Wszystkich Świętych sposób wydatkowania tych pięciuset tysięcy nasuwa się sam - WYDAJMY JE NA REMONT ALEJKI PROWADZĄCEJ DO STAREGO CMENTARZA ! Stan obecny urąga nie tylko bezpieczeństwu przechodniów , ale też pamięci naszych Zmarłych . A co o tym myślą przyjezdni ?, W jakim świetle stawia to nas mieszkańców zacnych /?/ Gryfic?, / czy zacofanych ?/?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #8 kuba 2014-11-02 17:36
ci obecni burmistrzowie i tak nic nie zrobą Czas na zmiany
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #7 kuba 2014-10-31 23:05
coś nie tak Najpierw zakładaja a pózniej nie wykonaja bo kasa jest potrzeba dla kolesi
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #6 wyborca 2014-10-26 12:32
zdecydowanie elektroniczna forma glosowania, nie rozumiem co to za trudność, skoro szczecin i inne miasta mogą.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #5 demos 2014-10-26 00:00
Mam pomysł głosujmy za specjalnym pasem ruchu dla vipow: ) powieśmy WIELKI baner informacyjny taki na cała sciane bloku: ) szanse na wybór wzrosną o miliard procent..... demokracja
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #4 Krzysiek Obywatel 2014-10-25 17:43
Może za te pieniądze uruchomić linię autobusową w centrum Gryfic , tak aby mozliwe było ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasteczka , przy ewentualnej rozbudowie parkingów na obrzeżach miasta . A jeśli nie ma pomysłu obywatelskiego i władz na wydanie tej kasy na coś sensownego , to dofinansować potrzeby najuboższych miesszkańców / a na banerach napiisać , że na najuboższych celem wspomożenia ich w potrzebie wydano x zł. / . A siłownie mogą być odpłatne .
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #3 Dajcie zyc 2014-10-25 13:49
siłowni już mamy dość. Szkoda ze nie mam gdzie parkować. Czemu nigdzie nie było informacji o tym, że będzie takie spotkanie
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #2 Ewa 2014-10-25 12:49
większy parking na Wałowej koło policji. Nie ma gdzie parkować
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #1 ona 2014-10-25 12:07
Na spotkaniu w SP 4 mowiono, ze jeden mieszkaniec moze poprzec 3 propozycje.
Cytować | Zgłoś administratorowi