Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow
Parę dni temu (03.10) odbyło się kolejne spotkanie mieszkańców Gryfic z kandydatem na urząd burmistrza Stanisławem Hołubczakiem. Wbrew temu co mogą myśleć polityczni abnegaci było to bardzo merytoryczne spotkanie! 
 
Główne problemy naszej gminy jak brak miejsc pracy, czy zły stan dróg na terenie gminy stały się wyjściowymi tematami nawiązanej dyskusji. Długo czekałem na kompleksowe przedstawienie programu w połączeniu z rzetelną diagnozą problemów społecznych i nie zawiodłem się.
Dyskusję jak było do przewidzenia rozgrzał temat TBS. Stanisław Hołubczak wyjaśnił, iż obowiązkiem gminy jest utrzymanie właściwego stanu technicznego tych mieszkań, natomiast w obecnej sytuacji ani mieszkańcy ani radni nie są w stanie dowiedzieć się jak są wydawane pieniądze, które w zamyśle powinny iść na wspomniany cel.  -Kontrola TBS jest w kompetencji burmistrza, który z niej nie korzysta, albo nie chce korzystać – podsumowuje sekretarz powiatu. Zagłębiając się dalej dochodzimy do wniosku, że inwestycje na terenie gminy są niewielką częścią budżetu. W patowej sytuacji rynku pracy i przemysłu, jaką w tej chwili mamy, inwestycje nie są opcją a koniecznością. Jedną z takich inicjatyw inwestycyjnych podniósł jeden z przybyłych na spotkanie przedsiębiorców mających swoją firmę na Niekładziu. Wyraził on niezrozumienie; skoro jako podatnik wraz z sąsiadującymi przedsiębiorcami wpłaca rocznie sumę około 70 tysięcy zł z tytułu podatku, nie może doczekać się inwestycji w remont drogi dojazdowej, która w pewnym sensie jest też wizytówką biznesu w Gryficach. Rozum ekonomisty każe zapytać na co idą nasze pieniądze? Pytał zaniepokojony sytuacją braku aktualnej współpracy z gminą przedsiębiorca. 
Uwagę zgromadzonych przykuł kolejny równie ważny wątek poruszony przez głównego przybyłego gościa, otóż w tym roku z terenu gminy Gryfice nie wpłynął ani jeden wniosek do Gryflandii, przypomnijmy jest to lokalna grupa działania mająca w swojej kompetencji dofinansowywanie projektów. Co jest tego powodem?  Stworzenie poprawnego pod względem formalnym wniosku wymaga pewnej praktyki i wiedzy, być może słusznym rozwiązaniem było by utworzenie w urzędzie gminy wyspecjalizowanej komórki odpowiedzialnej za pozyskiwanie funduszy unijnych. Takiego wydziału w tej chwili nie ma. Jak zaznaczył Hołubczak - w pewnym sensie wiązało by się to z restrukturyzacją urzędu gminy, gdzie zamiast wielu nieefektywnych i sztucznych etatów miejsce powinny znaleźć dobrze wykształcone, młode osoby, wyspecjalizowane w pozyskiwaniu takich środków. 
Warto wspomnieć, że aktywność przybyłych osób zaskoczyła wszystkich włącznie z sekretarzem powiatu. Samo spotkanie trwało ponad 2 godziny. Chwali się, iż każde pytanie znalazło racjonalną odpowiedź, której w opinii zgromadzonych trudno było odmówić słuszności. Swoje 5 minut znalazły pytania odnośnie niewłaściwego oznakowania ulic Brackiej i Wojska Polskiego, pytania odnośnie przeprawy mostowej i wiele innych. Podczas tych dwóch godzin kandydat na burmistrza spokojnie i pewnie odpowiadał na pytania mieszkańców, nie było pytania na które nie udzielonoby merytorycznej odpowiedzi. Podsumowując spotkanie dodam, że niewątpliwie Stanisław Hołubczak potrafił zjednać sobie osoby przybyłe na spotkanie; dobrym przygotowaniem do dyskusji oraz rzeczowymi odpowiedziami na zadawane pytania. Mądre zdanie francuskiego myśliciela oświecenia „Mogę się z tobą nie zgadzać, jednak szanuję Twoje zdanie” odżywa i w tym przypadku.  
 
Pokusiłem się również o wyciągnięcie klarownych i specyficznych punktów programu Stanisława Hołubczaka omawianych podczas tego spotkania:
 
Zintensyfikowanie współpracy między Gminą Gryfice i Powiatem Gryfickim, która odbije się pozytywie na inwestycjach wspólnie prowadzonych na polu infrastruktury drogowej, użyteczności publicznej, oraz walki z problemem nasilającego się bezrobocia w gminie. 
 
Faktyczna kontrola mająca na celu przejrzystość takich instytucji jak TBS i ZGK.
 
Ułatwienie funkcjonowania firm w postaci ulg w podatkach lokalnych oraz podatku od nieruchomości. 
 
Analiza i przedefiniowanie pracy straży miejskiej w celu lepszego i pełnego wykorzystania tej struktury. Warto zaznaczyć, że dyskusja w tym punkcie wyszła od zgromadzonych którzy wyrazili zaniepokojenie stanem bezpieczeństwa w gryfickim parku oraz obserwowanymi aktami wandalizmu.
 
Karta młodego przedsiębiorcy – dla osób do 30 roku życia wprowadzająca szereg ulg ze strony gminy w funkcjonowaniu nowego biznesu dla osób młodych. Pomysł wydaje się strzałem w dziesiątkę, acz jest tutaj co do szczegółów jeszcze wiele niewiadomych. 
 
Na koniec dodam, że kandydat na burmistrza odniósł się również do kwestii powszechnej debaty. W opinii wspomnianego debata między wszystkimi kandydatami jest dobrym pomysłem, acz nie wcześniej niż po 17 października czyli po finalnym upływie terminu rejestracji wszystkich kandydatów. 
 

Komentarze  

+2 #21 MB 2014-10-14 06:34
Cytuję lp:
abnegat: człowiek wyrzekający się wygód, korzyści, niedbający o siebie (wg SJP). Nie znoszę jak ktoś używa słów, których znaczenia nie zna. Kontekst użycia całkowicie nietrafiony.

Proszę sprawdzić więc kolokacje z użyciem słowa abnegat, w tym funkcjonującą już nie tylko potocznie "abnegat polityczny" - osoby traktujące sferę życia politycznego w sposób wybiórczy, niechlujny, dostrzegające w argumentacji jedynie pasujące do własnej koncepcji elementy układanki. Osoby nie zadające sobie wysiłku by prowadzić argumentacje jasno od A do B, skore do krytycznych wypowiedzi na zasadzie wiecznych krytyków. Owszem nie jest to słowo tożsame z "ignorant". Ignoranci nie interesowali by się spotkaniem, abnegaci powiedzieli by, że pewnie obiecywano gruszki na wierzbie. Dziękuję za uwagę. Dobrze widzieć, że zdolność weryfikacji informacji jeszcze nie umarła.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #20 lp 2014-10-13 13:32
abnegat: człowiek wyrzekający się wygód, korzyści, niedbający o siebie (wg SJP). Nie znoszę jak ktoś używa słów, których znaczenia nie zna. Kontekst użycia całkowicie nietrafiony.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #19 Antyprzebieraniec 2014-10-12 06:06
Proszę mnie uświadomić co takiego dotychczas zrobił Hołubczak dla społeczeństwa?. To nie sztuka poczytać bajki najmłodszym i opowiadać na tych spotkaniach bajki dorosłym. Ta tania kiełbasa nie przejdzie!!! Wierzę, że ludzie są już mądrzejsi i na takie chwyty już się nie nabiorą.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #18 Krzysiek 2014-10-08 20:52
Były Gryficzanin - racja! . WSZYSCY CI KANDYDACI odpowiadają za fatalny stan centrum naszego przemiłego miasteczka . Wybrukowane kocimi łbami na zawsze pozostanie pobauerowskim zaułkiem za oborami gospodarza
Cytować | Zgłoś administratorowi
+10 #17 Tytus 2014-10-08 09:35
Na spotkaniu widac samych swoich, jest chyba Malczewski, Tokarczyk, jest tez Pani skarbnik Jola Mazurek, Kaczmarek wiec jaka to reprezentacja mieszkańców Osiedla.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #16 Megi 2014-10-08 08:24
Zapomniał obiecać karnet na siłownie dla wszystkich, rabat w kolejce na kuroniówke, pakiet startowy polsatu u łabędzia i dozywotni abonament na kanał idziemy razem na fejsbuku: )
Burmistrz juz obiecal milion domów do wybudowania, ulgi w kolejce do OPS i rabat na wode w zgk na haslo wybory. Trzeba czyms przebic tak szczodrą oferte
Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 #15 Spartakus 2014-10-07 14:21
Hołubczak byłby lepszym burmistrzem niż Szczygieł z kilku względów:
1. jest młodszy, ma dużą wiedzę administracyjną oraz związaną z budownictwem (to ważne przy ocenie ryzyka tego typu inwestycji)
2. Nie stoi w opozycji do rady a chciał nie chciał burmistrz jest po to by wykonywać co wymyśli rada (nie ważne czy się zgadza sam czy nie)
3. Nastawiony jest na oszczędzanie w jednostkach podległych gminie.
4. Zarobił już dość: )
Jego minusem jest natomiast to, że mógłby nie mieć własnego zdania w konfrontacji z Saciem i zawsze będzie uległy względem komitetu wyborczego idziemy razem, a czasem dobro gminy wymaga by stanąć w opozycji do polityków powiatu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 #14 Stan 2014-10-07 13:16
To komu musze teraz slodzic i wchodzic w cztery litery aby mi tez droge na dzialki zrobili? : ) Tokarczyk i Malczewski znowu na radnych? NIEEEE gdzie ja mieszkam??!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #13 Tytus 2014-10-07 07:46
Co ten kandydat mówi sam jest w tym układzie od 20 lat nic nie zrobił i nie pomógł nikomu, dzisiaj wiele gada bo chce zmienic stołek i wprowadzić jednowładztwo w Gryficach, a postawa własna kto go zna to wie o czym mówie, juz wolę Szczygła lub Burczę ale nie tego Pana.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+18 #12 Mechanik Samochdowy 2014-10-06 20:08
Odkąd jest kostka głodny przynajmniej nie chodzę. To był dobry pomysł jak dla mnie i kolegów z branży.
Cytować | Zgłoś administratorowi