Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow
Ankietę sprawdzającą wiedzę mieszkańców na temat położenia schronów przeciwlotniczych przeprowadziło Gryfickie Koło Młodzieży Wszechpolskiej
 
Adresatami ankiety byli mieszkańcy gminy, którzy ukończyli 18r życia. Zapytaliśmy 100 pierwszych napotkanych osób: „Czy wie Pan/Pani gdzie w Gryficach znajdują się schrony przeciwlotnicze?”
Celem ankiety było zweryfikowanie wiedzy mieszkańców gminy na temat bezpieczeństwa przeciwlotniczego w ich gminie, czy wiedzą gdzie w razie zaburzenia pokoju Polski mogliby się schronić lub poinformować o lokalizacji tych miejsc. Powodem przeprowadzenia naszej ankiety jest obecna niepewna sytuacja militarna spowodowana konfliktem Ukraina-Rosja, który stawia narody nadmorskie przed testem sprawności wojsk oraz testem logistyki.
 
92% ankietowanych odpowiedziało, iż nie ma pojęcia gdzie jest jakikolwiek schron
8% ankietowanych potrafiło wymienić tylko parę z nich.
 
Ankietę w ostatnim miesiącu przeprowadzono też w wielu innych miastach Polski, a wyniki niestety były podobne. Pobocznie rozmawiając z zaciekawionymi mieszkańcami pytaliśmy czy potrafią obsługiwać broń palną w zakresie załadowania magazynka, przeładowania broni, zabezpieczenia broni itp. Niestety wyniki były bardzo podobne do wyników ankiety. Wygląda na to, że zlikwidowanie obowiązkowej służby wojskowej stanowi największy błąd jaki popełnił Polski Rząd skazując nasz naród na częściową demilitaryzacje albowiem naród sam nie potrafi się bronić, a do wojska dziś idą tylko chętni, których niestety jest niewielu. 
Często spotykaliśmy się z stwierdzeniem, iż nigdzie nie ma oznaczeń, że w danym miejscu znajduje się schron. W wielu miastach Polski jak choćby w Szczecinie organizowane są oddolnie Gwardie Narodowe, które mają za zadanie szkolić społeczeństwo z zakresu obsługi broni, medycyny pola walki, pierwszej pomocy, samoobrony i metod bezpieczeństwa. Na szkolenia deklaruje się wiele ludzi co ukazuje, że społeczeństwo przez sytuację na Ukrainie nie jest pewne swego bezpieczeństwa. Sądzimy iż w Gryficach warto poświęcić w nadchodzącym roku choć niewielkie fundusze by oznaczyć i wyremontować znajdujące się w mieście schrony.
W ramach naszego obywatelskiego obowiązku chcielibyśmy Państwa poinformować o liście schronów i ich lokalizacji:
1. Schron przy Ul. Błonie 1 przy budynku referatu transportu kolejowego ( okolica muzeum kolejnictwa).
2. Budynek Urzędu Miejskiego 
3. Budynek byłej Jednostki Wojskowej 
4. Strzelnica LOK " Baszta " Ul. Rodziewiczówny
5. Medicam Szpital Specjalistyczny Gryfice.
6. Osiedle Trzydziestolecia teren obok spółdzielni przy przystanku autobusowym
7. Stara strzelnica wojskowa na przeciw szpitala
 
Problem w tym, iż niestety są nieoznaczone i zaniedbane. Wielu z nas przechodzi obok tych miejsc obojętnie nie wiedząc, że obok nas znajduje się schron przeciwlotniczy....
 
Tekst do redakcji nadesłał:
Grzegorz Solorz-Kwiatkowski
Gryfickie Koło Młodzieży Wszechpolskiej 

Komentarze  

0 #4 znajomabarbaryzeszpi 2014-09-21 14:30
Widać, ze w Grzegorzu tkwi duży potencjał myśli i idei ma wspaniałego syna z podziwem patrze na jego działania w Gryficach i zapał
Cytować | Zgłoś administratorowi
+22 #3 Pan starszej daty 2014-09-20 08:44
przynajmniej wypadałoby oznaczyć. Kilkadziesiąt lat mieszkam tutaj i nie wiedziałem gdzie są.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-9 #2 znajoma 2014-09-20 08:28
Wszechpolaków powinno się w SANDAŁACH wsadzić do tych schronów. Na zawsze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #1 Hah 2014-09-20 08:19
jeszcze trochę uległosci wzgledem polityki naszego wschodniego sąsiada i bedziemy sami kopac dodatkowe schrony. Historia najlepszą nauczycielką. Zapamietajcie to dobrze!
Cytować | Zgłoś administratorowi