Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow
Zapraszamy do zapozniania się z rozmową z Prezesem PKS Gryfice oraz Radnym Sejmiku Zachodniopomorskiego Zygmuntem Dziewguciem, w którym szczegółowo wyjaśnia problematykę obwodnicy Gryfic. 
 
Dlaczego Gryficom potrzebna jest obwodnica?
 
- Bo to miasto, a przynajmniej jego centrum, ma w dużej mierze zabytkowy, historycznie ukształtowany układ, także komunikacyjny. Poza tym zbiegają się tu trzy drogi wojewódzkie (nr 105  Świerzno – Gryfice – Brojce – Rzesznikowo, nr 109  Mrzeżyno – Trzebiatów – Gryfice – Płoty i nr 110  Lędzin – Cerkwica – Gryfice), a także linia kolejowa nr 402 Koszalin – Goleniów.
Największa koncentracja ruchu drogowego występuje w centrum Gryfic, w tym przede wszystkim na ul. Kościuszki. Wykonany w 2010 roku generalny pomiar ruchu drogowego (GPR) na istniejącej sieci dróg wojewódzkich wykazał że na przejściu przez Gryfice (ul. Kościuszki) w ciągu doby przejeżdżało średnio 9674 pojazdów samochodowych – przy średniorocznym ruchu na sieci dróg województwa zachodniopomorskiego wynoszącym 2358 pojazdów samochodowych/ dobę. Z prostego rachunku wynika, że w Gryficach ruch był 4,1 razy większy niż średnie obciążenie na sieci dróg wojewódzkich naszego województwa.
Podkreślić należy ponadto, że w ciągu minionych 5 lat ruch samochodowy w Gryficach  zwiększył się  o 50%,  a w ciągu dziesięciu lat zwiększył się przeszło dwukrotnie (2000 r. – 4703 poj./dobę).
Jeżeli ta tendencja nadal będzie się utrzymywać, to za parę lat przejazd pojazdów samochodowych przez centrum miasta będzie bardzo utrudniony i niebezpieczny. Zatem o konieczności budowy drogowego obejścia miasta zdecydowanej większości mieszkańców Gryfic przekonywać nie potrzeba. 
 
Ale jednak nieprzekonanych nie brakuje?
 
- Dla niewielkiej części mieszkańców „zaangażowanych inaczej” budowa obwodnicy budzi emocje związane z jej przebiegiem, a dla wyznawców „teorii spiskowych” stanowi poszukiwanie odpowiedzi na pytania: komu  na budowie najbardziej zależy i kto na tym zrobi największy interes?
Wyjaśnić natomiast potrzeba, że obwodnica to droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia, umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego,  międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.
Gryfice z uwagi na liczbę mieszkańców, a także z uwagi na swój historyczny i zabytkowy układ przestrzenny, nie mogą budować obwodnicy drogowej omijającej ścisłe centrum miasta. Budowa obwodnicy poza miejskiej jest możliwa, lecz poza wyprowadzeniem z miasta  dalekobieżnego ruchu tranzytowego generowanego przez drogi wojewódzkie, nie przynosi miastu żadnych innych korzyści.
Obwodnica miasta Gryfice winna być typu miejskiego (i taki typ jest przewidywany w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Gryfice). Winna wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta ale jednocześnie ruch winien „ocierać się” o miasto stając się jednym z czynników rozwojowych miasta. Obejście winno przebiegać obrzeżami miasta ale jednocześnie w dość dużej bliskości jego centrum, stając się jednym z  istotnych czynników miastotwórczych. Winno zdecydowanie wpłynąć na zmianę istniejącego układu drogowego w celu radykalnego polepszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście.
 
Bezpieczeństwo to jednak nie jedyny argument?
 
- Tak! Budowa obwodnicy w rozważanym obecnie przebiegu przyczyni się do wygenerowania terenów rozwojowych w obrębie planowanej obwodnicy, utworzy drugą na terenie miasta przeprawę mostową (niezwykle ważną dla rozwoju i zmiany układu komunikacyjnego miasta), stworzy „nową jakość” bezpieczeństwa funkcjonowania szpitala w mieście  i bezpieczeństwa jego pacjentów, przede wszystkim wpłynie na zmianę układu komunikacyjnego miasta Gryfice, radykalnie polepszając bezpieczeństwo ruchu drogowego w mieście, poprawiając jakość życia, komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
Truizmem jest ustawiczne powtarzanie, że o atrakcyjności rozwojowej miasta decyduje jego swobodne i bezpieczne skomunikowanie z siecią dróg wojewódzkich i krajowych – w konsekwencji z siecią dróg europejskich – a przede wszystkim czas dojazdu (czas osiągnięcia celu).
 
W jaki większy układ komunikacyjny wpisze się planowana obwodnica?
 
- Obecnie proponuje się budowę obejścia Gryfic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 105 Świerzno – Rzesznikowo z uwagi na przewidywaną zmianę znaczenia tej drogi w układzie komunikacyjnym województwa i  regionu po zrealizowaniu drogi krajowej S 6 po nowym śladzie na  odcinku Płoty – Kołobrzeg. Droga krajowa S 6 z drogą wojewódzką 105 wygeneruje węzeł drogowy pomiędzy Brojcami a Kiełpinem (węzeł Kiełpino), a więc Gryfice uzyskają dodatkowe ważne skomunikowanie w  regionie (ze wszystkimi dalszymi konsekwencjami). Droga nr 6 relacji Kołbaskowo – Szczecin – Goleniów – Kołobrzeg - Koszalin – Słupsk – Gdańsk – Łęgowo stanowi część międzynarodowej trasy E 28 łączącej Niemcy, Polskę, Rosję, Litwę i Białoruś a także część Via Hanseatici – trasy łączącej miasta południowego Bałtyku, w znacznej mierze pokrywającej się z E 28. Przebudowa drogi krajowej nr 6 przy jednoczesnym podwyższeniu jej  parametrów technicznych do klasy S6 na terenie naszego województwa  obecnie się rozpoczyna – planowane przez GDDKiA  zakończenie inwestycji w roku 2018..
Istnieje zatem konieczność, oprócz budowy obejścia drogowego miasta Gryfice w ciągu drogi wojewódzkiej 105, również konieczność modernizacji drogi wojewódzkiej nr 105, co najmniej na odcinku Gryfice – Rzesznikowo.
 
Kto poniesie koszty budowy obwodnicy i jaki powinien być udział w inwestycji samego miasta? 
 
- Budowa obejścia drogowego miasta jest z reguły inwestycją dość kosztowną. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że miasta Gryfice ze względów finansowych nie stać na budowę obejścia drogowego w proponowanym  układzie. Miasto może i powinno natomiast „łamać wszelkie przeszkody i bariery” dla budowy obwodnicy, powinno tworzyć sprzyjające warunki dla realizacji tej inwestycji przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.
Realizacja inwestycji przez ZZDW w Koszalinie, również ze względów finansowych, odbywać się będzie etapowo. Ustalić zatem należy który odcinek obwodnicy należy realizować w pierwszej, który w drugiej a który w następnej kolejności, aby realizacja każdego z tych etapów przynosiła miastu najszybsze i wymierne korzyści. Odpowiedzieć również trzeba na pytanie czy potrzebna jest realizacja obwodnicy miasta Gryfice pomiędzy ul. Starogrodzką a ul. Kamieńską? Odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie tak. Zdecydowanie tak, ale nie w pierwszej kolejności lecz w etapie końcowym realizacji obwodnicy drogowej miasta Gryfice. Realizacji bowiem obwodnicy pomiędzy ul. Starogrodzką a ul. Kamieńską w pierwszej kolejności, poza przeniesieniem ruchu tranzytowego z ul. Starogrodzkiej na ul. Kamieńska, nie zmieni niczego w układzie komunikacyjnym centrum miasta, w tym w poprawie bezpieczeństwa ruchu na ul. Kościuszki. Życzmy sobie również aby budowa obejścia drogowego miasta Gryfice przyczyniła się do jego rozwoju, a na budowie obejścia interes zrobili wszyscy mieszkańcy naszego miasta.
 

Komentarze  

0 #15 Zdzisław 2015-07-27 16:31
Cytuję Nie ma cwaniaka ...:
Obwodnica to piekna sprawa , kiedy samo miasto w sobie ma potencjał , zaplecze przemysłowe itp. W momencie kiedy utniemy nawet przejazdy turystów ( przypadkowe zakupy , odwiedziny miasta ) miasto może dużo na tym stracić . Podróżuje dużo po Polsce i widze jaki to ma wpływ na małe miejscowosci , niedaleko szukać Nowogard oraz Karlino koło Koszalina - gdzie poza miejscowymi pies z kulawą nogą nie zagląda , sklepy , puby , stacje benzynowe wszyscy tracą ....a te 2 miesiace turystów , no bez przesady da sie to przeżyć ..Dokładnie. Jak obwodnica ominie Gryfice to stanie się tu plajta totalna. Padnie większość małych sklepików. Zostaną same banki i hipermarkety. W płotach jest już agonia, a jak przyjdzie obwodnica to tam też zniszczy całe miasto. Najlepiej jak najszybciej sprzedać swoją nieruchomość i wynosić się np. do punktu przelotowego tej obwodnicy czyli do Kołobrzegu. W gryficach nie ma już przyszłości, brak zakładów dających miejsca pracy czyni to miasto wymierające. Większość młodych wyjechała do dużych miast lub za granicę i nie wrócą do Gryfic...
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #14 Nie ma cwaniaka ... 2014-11-21 16:54
Obwodnica to piekna sprawa , kiedy samo miasto w sobie ma potencjał , zaplecze przemysłowe itp. W momencie kiedy utniemy nawet przejazdy turystów ( przypadkowe zakupy , odwiedziny miasta ) miasto może dużo na tym stracić . Podróżuje dużo po Polsce i widze jaki to ma wpływ na małe miejscowosci , niedaleko szukać Nowogard oraz Karlino koło Koszalina - gdzie poza miejscowymi pies z kulawą nogą nie zagląda , sklepy , puby , stacje benzynowe wszyscy tracą ....a te 2 miesiace turystów , no bez przesady da sie to przeżyć ..
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #13 Wanda 2014-09-30 08:29
Obwodnica jest elementem, który musi być bo tak wyglądają realia, coraz większy ruch szczególnie latem. Natomiast bez sensu jest puszczanie jej miastem, mija się to zupełnie z ideą obwodnic w Polsce i na świecie. Dużo jeżdżę po Polsce i wiem jak potrzebne są obwodnice i powstają i będą powstawały. Trzeba tylko dobrze rozplanować jej trasę a inwestycje też można rozwijać w ich pobliżu. Pora ruszyć tyłki i głowy. Sama kasa nie wpadnie do kieszeni, trzeba po nią się pofatygować.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #12 Gerard 2014-09-16 20:31
Ciekawe czy będzie też taki za obwodnicą kiedy tak jak chcą ludzie będzie to normalna prawdziwa obwodnica i będzie jego stacje paliw i motelik omijać???
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #11 mer 2014-09-16 19:21
c zas na emeryture panie Dziewguć Co to za obwodnica WSTYD
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #10 Bryś 2014-09-12 15:20
To obwodnica dla bogacza co ma przechodzić przez miasto obok jego biznesów i mu nabijać jeszcze wielką kabzę a nie obwodnica dla Mieszkańców. Taka obwodnica jest przeciwko Mieszkańcom, którzy przecież się zorganizowali i podpisali petycję.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #9 Zenrozczarowany OBIE 2014-09-12 13:00
http://synonim.net/synonimy-do-wyrazu-obwodnica
Synonimy do wyrazu obwodnica
Najpopularniejsze synonimy do wyrazu obwodnica to: ścieżka, obejście, polna ścieżka, droga pozamiejska, dukt, autostrada,dróżka, miedza, trakt, droga, drożyna, przecinka, arteria komunikacyjna, wylotówka, szosa, objazd miasta, trasa, magistrala,gościniec, arteria, aleja, droga przelotowa, w lesie dukt, objazd, ulica, jezdnia, … .
To tyle synonimy, a życie samo potoczy trasę, lecz nie na wspólną kasę. A więc OBWODNICA, TO COŚ, CO DAJE OBJAZD, ODCIĄŻA MIASTO, A NIE WPUSZCZANIE RUCHU BEZ WIELKICH ZMIAN MIASTEM ( STARODRODZKA - KAMIEŃSKA) czyj interes??? Samych mieszkańców w/w ulic???? Jak wydawać miliony, to dla korzyści mieszkańców. Ciekaw jestem kto ( co ) wygra - KASA??? Czy ROZSĄDEK???
Życie pokarze wartości włodarzy.A śmiem twierdzić, że ludzi znowy wy.....ją jak obiecali z SOLIDARNOŚCI, miało być tak świetnie po rozwaleniu komuny, a co MAMY???
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #8 Krzysiek 2014-09-11 21:48
Pomijając mądre wywody - ja jako mieszkaniec centrum tego małego miastka chcę obwodnicy ! OBWODNICY ulic : WP , NIEPODLEGŁOŚCI i ... . Jak nie powstanie , to ......
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #7 Spartakus 2014-09-11 21:29
mam dziwne wrażenie że tylko nieliczni zrobią interes na obwodnicy
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #6 Klementyna 2014-09-11 16:18
Dziewguć dobrze mówi!
Trzymam kciuki,budowa obwodnicy przyczyni się do rozwoju Gryfic.Mam nadzieje że znajdą się chętni do realizacji planu i pieniądze na tak dobrą inwestycje.
Cytować | Zgłoś administratorowi