Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow
To stare pszczelarskie przysłowie może stać się omenem. Tegoroczny sezon pszczelarski należy do najgorszego od lat. O opinię udaliśmy się do Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy.


Rejonowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Gryficach obejmuje powiat Gryficki, Łobeski i okolice Powiatu Kołobrzeskiego. Zrzeszonych jest około 50 członków, pasjonatów prowadzących wraz z rodzinami amatorskie pasieki. W skład jednego gospodarstwa zalicza się od 2 do 70 uli czyli około 1500 pszczelich rodzin.

Sezon pszczelarski trwa od lutego do pierwszych mrozów. Niekorzystne warunki panują od trzech lat, lecz w tym roku były one najbardziej niekorzystne jak do tej pory, co czyni tegoroczny sezon bardzo trudnym. W wyniku pogorszenia warunków nastąpiło wtórne zachwaszczenie upraw, co zmusiło rolników do niekorzystnych zabiegów ochrony roślin, które zagroziły egzystencji pszczół.
- W wyniku niskich zbiorów miodu, ekonomika pasiek bardzo się pogorszyła, tym samym odnowa produkcji pszczelarskiej będzie wyższa, rokowania na przyszły rok są ciężkie do przewidzenia. Jesteśmy uzależnieni od kaprysu pogody - powiedział Eugeniusz Rozbicki prezes Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy.

Bez pomocy człowieka pszczoła nie jest w stanie przetrwać postępującej chemizacji i chorób z tym związanych. Opryski wykonywane w porach gdy pszczoły są obecne na polach dodatkowo pogarszają sytuacje.  
Pszczoły to nie tylko miód, głównym zadaniem pszczół jest zapylanie roślin i utrzymywanie ekosystemu- zwraca uwagę pan Eugeniusz.
Postępująca ochrona roślin wykonywana w sposób nieprzewidywalny prowadzi do zagłady pszczół, ekosystemu jak również ma wpływ na całe środowisko w tym na nas.

Komentarze  

+3 #2 Kasia 2014-09-11 20:16
Niestety teraz ludzie patrzą tylko na pieniądze, "jakieś" pszczoły ich nie obchodzą. Kto wie, może świat zatacza koło. Może kiedyś, gdzieś byli już na ziemi ludzie, których zgubiła pogoń za bogactwem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #1 Ania 2014-09-10 07:41
Ja che prawdziwy polski miód a nie z Chin! To co ważne zawsze jest gdzies na końcu
Cytować | Zgłoś administratorowi