Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

Najistotniejszą zmiana dla działań i projektów w każdym z czterech priorytetów Funduszu jest wprowadzenie stałej wartości pracy wolontariusza. Według ustaleń Departamentu Pożytku Publicznego funkcjonować będą dwie kategorie.

Priorytet II – aktywne społeczeństwo
Priorytet III – dla organizacji strażniczych
Priorytet IV – silne organizacje pozarządowe
Dla większości stowarzyszeń i klubów sportowych najważniejsze informacje skupiają się wokół priorytetu II, gdzie nabór wniosków trwa od 01.12.2015 do 07.01.2015 roku. 
Od przyszłego roku w programie FIO zachodzą dość istotne zmiany. W priorytecie drugim mamy do dyspozycji dwa możliwe okresy projektowania. Ośmiomiesięczny – realizowany w okresie od maja do grudnia przyszłego roku w kwocie maksymalnej 100 tysięcy zł., oraz 19 miesięczny w okresie od maja 2015 roku do listopada 2017 roku o łącznej kwocie do 200 tysięcy zł. 
Przyszłoroczny program po raz pierwszy zamiast ośmiu wprowadza jedynie trzy kategorie kosztów. Koszty merytoryczne, które tym razem nie podlegają żadnym limitom. Koszty obsługi zadania publicznego w zakresie do 30% dotacji oraz koszty inne – głównie promocję w limicie do 5%. Bardzo pozytywną, oczekiwaną przez działaczy społecznych zmianą jest również możliwość przesunięć wkładu finansowego między pozycjami kosztorysu na etapie realizacji zadania. 
Zmianie ulegają także zasady wkładu własnego. Jest to szczególnie istotny punkt dla większości małych organizacji nie dysponujących własnymi środkami. Przy tzw. „małych” projektach FIO (10-40 tysięcy zł.) wkład własny wyniesie 10%, który może być przeliczony na trzy wartości: pracę wolontariuszy, pracę własną członków organizacji, lub środki finansowe własne. 
Najistotniejszą zmiana dla działań i projektów w każdym z czterech priorytetów Funduszu jest wprowadzenie stałej wartości pracy wolontariusza. Według ustaleń Departamentu Pożytku Publicznego funkcjonować będą dwie kategorie. Wolontariusz logistyczny z limitem przelicznika pracy do 30 zł za godzinę oraz wolontariusz merytoryczny o przeliczniku do 100zł za godzinę pracy. Również zakup środków trwałych zostaje ustalony na poziomie do 3,5 tysiąca złotych. Jest to w mojej ocenie ważny krok w kierunku aktywizacji działaczy i całych organizacji dysponujących doświadczeniem i umiejętnościami by środki z funduszy publicznych jakimi jest FIO pozyskiwać. Kierunku rozwoju regulaminu FIO oraz wytyczne Departamentu dla NGO z jednej strony ułatwiają rozliczanie i konstruowanie projektów, z drugiej natomiast wprowadzają szereg obostrzeń co do terminów i pojęć do tej pory nieostrych jak działalność nieodpłatna, odpłatna czy też koszty merytoryczne. 
Wszelkich informacji oraz wsparcia narzędziowego w konstruowaniu projektów w powiecie gryfickim udziela m.in. Stowarzyszenie Coachów i Doradców Personalnych www.ccsociety.eu
Wszelkie informacje odnośnie funduszu można znaleźć na stronie www.pozytek.gov.pl. Operatorem regionalnym w Zachodniopomorskim jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. 
 

Komentarze  

+7 #5 Gryficki Golfista 2015-12-14 07:55
Cytuję jak zwykle:
Jak zwykle wszystkim bimba bo wola pierdolami sie zajmować niż środki jakies pozyskiwać. Gdzie są te krzykacze i pyski polityczne które umieją wstęgi przecinać i bruk klaść i referenda zwolywać. Ile organizacji środki ściąga w powiecie?
"

"Środki" ściąga IR, platforma i naszegryfice :) problemy też sciąga raz na cztery lata tak, że starczy na pozostałe lata. Ci co pracują i dobrze robią po forach nie wypisują. Krowa co dużo muczy mało mleka daje. Przyzwyczaili się raz na rok po kase do gmin i powiatu w kolejce jak za komuny.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #4 Red. 2015-12-13 21:13
Cytuję Wodnik:
13 dni temu FIO uruchomiło generator ale macie refleks - pogratulować.

Dzięki stary. "W krainie ślepców - jednooki królem".
Erazm z Rotterdamu
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #3 Wodnik 2015-12-13 20:39
13 dni temu FIO uruchomiło generator ale macie refleks - pogratulować.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #2 Go ngo 2015-12-13 20:20
Madrze napisany i potrzebny tekst a u konkurencji o pijaku co w rowie spal nawalony spal moza przeczytac. Jaki poziom inteligencji redakcji, takie tamry sa poruszane.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #1 jak zwykle 2015-12-13 19:54
Jak zwykle wszystkim bimba bo wola pierdolami sie zajmować niż środki jakies pozyskiwać. Gdzie są te krzykacze i pyski polityczne które umieją wstęgi przecinać i bruk klaść i referenda zwolywać. Ile organizacji środki ściąga w powiecie?
Cytować | Zgłoś administratorowi