Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

W serwisie samorządowym Wspólnota pojawił się nowy ranking zadłużenia jednostek samorządowych. Ranking odzwierciedla zadłużenie  poszczególnych samorządów; wojewódzkich, powiatowych i gminnych na koniec 2014 roku.  Przeanalizowaliśmy dokładnie te liczby.

Samo Zachodniopomorskie zajmuje 9 miejsce wśród 16 województw z zadłużeniem na poziomie 28,30% względem dochodów województwa. Niestety równolegle zajmuje ostatnie miejsce w rankingu pod względem najwyższej zdolności kredytowej w 2015 roku. Co ciekawe na pierwszym miejscu znajduje się Województwo Pomorskie, a nie Mazowieckie jak można by domniemywać.
Wśród powiatów, powiat gryficki zajmuje 200 miejsce wśród 311 przebadanych, z wynikiem 17,91% pod kontem zadłużenia jako procent dochodów budżetowych. Podobnie w rankingu badającym najwyższą zdolność kredytową w 2015 roku powiat gryficki uplasował się na 216 miejscu na 314 przebadanych z wynikiem 4,88% dochodów budżetu.  Wynik 28,64% zadłużenia względem budżetu ulokowało samo Gryfice na pozycji 174 wśród 265 przebadanych miast powiatowych.  Trzebiatów natomiast w końcu roku 2014 osiągnął 58,72% zadłużenia względem budżetu co jest 32 wynikiem w rankingu miast. Pozytywnym wydźwiękiem jest to, że w tym samym rankingu rok wcześniej Trzebiatów zajmował 7 miejsce.  Tak więc według danych ekspertów rankingu Wspólnota miasto notuje progres i oddłuża się. Co istotne w Zachodniopomorskim Trzebiatów wyprzedzają pod względem zadłużenia miedzy innymi takie miasta jak Maszewo, Karlino i Biały Bór. W rankingu zamożności Trzebiatów zajmuje również 175 pozycje wśród 580 miast. Zerowe zadłużenie wykazuje natomiast  Nowe Warpno z Województwa Zachodniopomorskiego. Interesujący jest wynik kilku miast w tym z Województwa Pomorskiego z zerowym zadłużeniem.

W rankingu miast powiatowych o najwyższej zdolności kredytowej prym wiodą Polkowice osiągając zdolność kredytową n a poziomie ¼ swoich dochodów w 2015 roku. Gryfice znajdują się tutaj na 73 pozycji z wynikiem 11,23%. Ostatnie miejsce z wynikiem ujemnym zajmuje Kamień Pomorski. Wśród miast nie powiatowych najwyższą zdolność kredytową osiąga Krynica Morska w Województwie Pomorskim notując zdolność kredytową na poziomie niemal 28% dochodów w 2015 roku. Na 321 miejscu pod względem zdolności kredytowej ulokowały się Płoty, ze zdolnością kredytową 8,5% dochodów. Trzebiatów ulokował się pod tym kontem całkiem przyzwoicie na 395 pozycji ze zdolnością kredytową na poziomie 7,6% dochodu. W tyle pozostały takie miasta Zachodniopomorskiego jak Drawno, Maszewo, Połczyn-Zdrój, Węgorzyno  i co dość zaskakujące Wolin (479 pozycja)! W tym samym rankingu ostatnie 580 miejsce zajmuje wspomniane Nowe Warpno co w sposób widoczny kontrastuje z zerowym zadłużeniem wspomnianego miasta. Informacja ta pokazuje, że potocznie rozumiany prestiż miasta jako niezadłużonego – bogatego jest dość mglisty biorąc pod uwagę zdolność do inwestycji.


Jeszcze do niedawna plasujący się na pierwszym miejscu w rankingu zadłużenia gmin wiejskich Rewal spadł na druga pozycję utrzymując wciąż poziom 266,77% zadłużenia względem dochodów. Co smutne, Rewal wyprzedza inne miasto Zachodniopomorskiego – Ostrowice z astronomicznym wynikiem zadłużenia na poziomie 304% względem dochodów. Co niepokojące w czołówce wspomnianego rankingu gmin wiejskich z Zachodniopomorskiego jest naprawdę dużo, chociażby Mielno z 50% zadłużeniem. Na 192 pozycji z zadłużeniem 47% plasuje się Gmina Brojce.  Jest to poważny skok do góry w rankingu zadłużenia, gdyż rok wcześniej w roku 2013 gmina ta zajmowała 404 miejsce, a więc poziom zadłużenia gminy mocno wzrósł. W oczy rzuca się też inna informacja. Wśród gmin wiejskich o najwyższej zdolności kredytowej Gmina Karnice zajmuje 1507 miejsce w i spadła jeszcze w tym rankingu w stosunku do roku wcześniej z 1254 miejsca. Do niedawna określana gwiazdą, gmina notuje zdolność kredytową na poziomie ok. 3,6% w stosunku do dochodów z roku 2015.

Analizując rankingi wspólnoty od wielu lat, można dojść do wniosku, że z każdym rokiem sytuacja jest bardziej skomplikowana. W miarę obiektywne wyciągnięcie wniosków wymaga głębokiej wiedzy ekonomicznej, statystycznej, a także znajomości realiów danego samorządu, w tym położenia na mapie turystycznej jak w przypadku Rewala. Uprawnionym wydaje się wniosek, stwierdzający pewne zapuszczenie Województwa Zachodniopomorskiego, o czym świadczy duża ilość samorządów zachodniopomorskich w czołówce niechlubnych rankingów. Powód tego jest dwojaki. Po pierwsze unijna perspektywa dofinansowywania wschodniej części Polski i tylko na tej podstawie można mówić o zachodniopomorskim jako Polsce C. Po drugie natomiast potężny odpływ kapitału ludzkiego za zachodnią granicę, a wraz z nim inwestycji, podatków i dochodu.

Komentarze  

+2 #9 brojczanin 2015-10-02 15:35
Moja znajoma byla na zebraniu rady gminy i powiedziala ze mamy 9 milionow dlugu i czytali tam jakis dokument z kontroli i tam napisali ze wojt zadluzyl sie w jakims parabanku. Ze skonczy sie programem naprawczym. Sama pani skarbniczka to powiedziala. Nie mam słow. przeciez to nasze pieniadze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 #7 Alban X 2015-09-23 15:29
200 miejsce na 300 powiatów a ponoć jesteśmy tacy najlepsi w województwie a nawet w kraju. Tacy najlepsi to jesteśmy ale chyba tylko w propagandzie sukcesu napływającej ze Starostwa Powiatowego.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 #6 Wentyl 2015-09-23 15:20
Cytuję Fakt:
Karnice rządzą:) nie ma co

Karnice to ojczyzna wiatraków postawionych przy osiedlach ludzkich. Strasznie to wygląda. Żal mi tych ludzi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #5 Beatrix 2015-09-23 07:52
Cytuję wolf:
Cytuję Fakt:
Karnice rządzą:) nie ma co

gdzie jest ten ranking? Gryfice tak dobrze stoja? ciekawe czyja zasługa.

wspolnota.org.pl
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #4 wolf 2015-09-23 06:13
Cytuję Fakt:
Karnice rządzą:) nie ma co

gdzie jest ten ranking? Gryfice tak dobrze stoja? ciekawe czyja zasługa.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 #3 Miśka 2015-09-22 11:07
dobry artykuł, czemu mnie nie dziwi, że jest tutaj. A nie nietoperz zderzył się z ptakiem...
Cytować | Zgłoś administratorowi
+9 #2 Fakt 2015-09-22 09:17
Karnice rządzą:) nie ma co
Cytować | Zgłoś administratorowi
+15 #1 Wiking z wolina 2015-09-22 08:57
Ciekawe gdzie wolin przeimprezował swoja zdolnosc kredytowa, może Wikingowie zabrali?
Cytować | Zgłoś administratorowi