Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

Ostatni weekend był bardzo udanym czasem dla ponad 70-ciu harcerzy, zuchów i instruktorów harcerskich tworzących Związek Drużyn ZHP „Rega”. To właśnie w jego trakcie po raz kolejny spotkali się oni, by zintegrować się, a przy okazji wziąć udział w ogólnopolskim projekcie.

Tym razem miejscem ich spotkania były Brojce, gdzie od kilku lat działa 5 Brojecka Drużyna Harcerska „Zielono-żółci”. W odwiedziny do nich przyjechała 20 Karnicka Drużyna Harcerska, 13 Gryficka Gromada Zuchowa „Truskawkarnia”, 42 Gryficka Drużyna Harcerska „Ciche Cienie” oraz 9 Gryficka Drużyna Wędrownicza „Bratnie Dusze” im. Zawiszy Czarnego z Garbowa. Biwak rozpoczął się w piątek, 24 kwietnia br., apelem inaugurującym, na którym gośćmi specjalnymi była pani Janina Perzanowska, dyrektor brojeckiej szkoły podstawowej oraz pani Marzena Ruszkiewicz, sekretarz Gminy Brojce. Na dobre rozpoczęcie biwaku każdy z harcerzy otrzymał słodki upominek.  Kolejnym punktem programu było rozpoczęcie poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy ekonomia jest kobietą. Skąd takie pytanie? Otóż nasz gryficki Związek Drużyn podjął się realizacji zadań w ramach ogólnopolskiego programu przeprowadzanego przez Związek Harcerstwa Polskiego, który ma zwiększyć wiedzę i umiejętności ekonomiczne wśród harcerek i harcerzy w 4 specjalnie przygotowanych blokach. To właśnie dlatego praktycznie połowę zajęć stanowiły zajęcia z ekonomii, których różnorodność dotykała problematyki świadomej konsumpcji,  filantropii, zarządzania pieniędzmi i przyszłości ekonomicznej.  
 
W nocy z piątku na sobotę, wszystkich zbudził wielki hałas. Okazało się, że to… ATAK MAMUTÓW! Było to bowiem przygotowane przez kadrę biwaku wprowadzenie do fabuły sobotniego biegu patrolowego, który oparty był na podążaniu śladami prehistorii i wcieleniu się w „praharcerzy” tropiących mamuty. Czy harcerzom udało się wytropić mamuty? 
- Nie było łatwo, ale ostatecznie udało nam się to! Po podążaniu tropami mamuta i wykonywaniu różnych zadań wśród okolicznych pól i lasów Brojc dotarliśmy do celu. Celu, którym okazało się być ognisko, na którym mogliśmy upiec „kiełbasę z mamuta”, czy też zjeść własnoręcznie upieczonego podpłomyka –mówi Bartek, jeden z harcerzy biorących udział w biwaku.
 
Po udanym „Polowaniu na mamuty” na harcerzy czekały kolejne zajęcia ekonomiczne, a wieczorem uroczyste świeczkowisko. Prócz wspólnych śpiewanek, odbyły się w jego trakcie dwa ważne wydzrzenia. Pierwszym było wspomnienie pierwszego roku działania karnicko-cerkwickiej drużyny, która dokładnie rok wcześniej została oficjalnie powołana do życia przez komendanta Hufca Goleniów. Drugim wydarzeniem było złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego przez kolejnych harcerzy, którzy w ten sposób potwierdzili swoją gotowość do działania i chęć nie tylko harcerskiego rozwoju.  
A jak udał się cały biwak? O kilka słów podsumowania poprosiliśmy druha Pawła Kamińskiego, organizatora biwaku i z-cę komendanta gryfickiego Związku Drużyn:
- Patrząc na opinie naszych harcerzy, muszę stwierdzić, że miniony biwak należy do niezwykle udanych wydarzeń. Cieszy mnie fakt, że wzięły w nim udział praktycznie wszystkie nasze jednostki z terenu powiatu gryfickiego. Tym razem postawiliśmy na rozwój ekonomiczny, wspólną integrację i to była słuszna decyzja.  Jednocześnie chciałbym podziękować za stworzenie programu biwaku kadrze 42 GDH „Ciche Cienie”, zakładowi mięsnemu „Polanowscy” za przekazanie nam kiełbasek na ognisko oraz piekarni państwa Makarewicz z Rymania za zapewnienie pieczywa. Mamy nadzieję, że niejednokrotnie spotkamy się w takim samym, lub jeszcze większym gronie.
Biwak został dofinansowany w ramach projektu „Ekonomia jest kobietą”  realizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego.
 
Paweł Kamiński
 
 
 

Komentarze  

+3 #3 Harcerka 2015-04-30 12:36
To był super biwak . Bloki były prowadzone genialnie ! wiele się nauczyliśmy :D miałam również super przyrzeczenie ;) trochę nas pomęczyli ale się udało !!! ;D
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #2 Marek 2015-04-29 20:08
Super! Oby więcej takich inicjatyw, aż serce rośnie, że tak się dzieje! Brawa dla ich opiekunów!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #1 Ekonom 2015-04-29 09:33
No proszę! Czyli harcerze idą w ekonomię... Bardzo dobrze! W końcu może młodzież nauczy się liczyć! Bo z tym, to różnie bywa...
Cytować | Zgłoś administratorowi