Nowości
Uwaga: Portal niebawem przejdzie gruntowną przebudowę. Będzie wiązało się to z przerwą w funkcjonowaniu.
PKOBPTrzebiatow

 

Dywersyfikacja pozyskiwania energii: ogniwa fotowoltaiczne, wiatraki, biogazownia, przydomowe oczyszczalnie ścieków, to tematy które również stały w głównym punkcie obok zabaw i zdrowia na tegorocznym IV Festynie Rodzinnym w Tąpadłach.

Ideę lokalnej inicjatywy proekologicznej wyjaśnił Sołtys Andrzej Gorzka

- Staramy się promować również działania ekologiczne, chociażby nowe innowacyjne podejście do problemu oczyszczalni. Mieszkańcy sołectwa Tąpadły potrzebują oczyszczalni. Proponujemy i informujemy na temat rozwiązania w formie mini oczyszczalni kierowanych do pojedynczego gospodarstwa. Koszt takiej inwestycji jest na pewno  mniejszy niż budowa standardowej oczyszczalni.

Zapytany o warunki tworzenia przydomowych oczyszczalni ścieków Gorzka zrelacjonował

-Jesteśmy w stanie we współpracy z gminą podjąć się tego przedsięwzięcia. Niestety rada gminy Brojce nie przychyliła się do tego pomysłu. Koszt takiej oczyszczalni w rozbiciu na możliwe pięć gospodarstw to 10 tysięcy zł.

Komentarz redaktora

Trudno odmówić  racji inicjatywom które w sposób przyjazny zachęcają do brania spraw w swoje ręce. Nowe technologie wychodzą naprzeciw lokalnym problemom i pozwalają spojrzeć na problemy ekologiczne w sposób inny niż dotychczas. Trzeba zarazem wiele doświadczenia i społecznego zaufania by tak ważkie tematy prezentować w malutkich sołectwach, gdzie opinia publiczna polaryzuje się z prędkością światła. Czy jest to ryzykowna inwestycja – na pewno nie bardziej, niż każda alternatywna z podłączeniem standardowej sieci wodociągowej włącznie. Biorąc pod uwagę, że serwisowanie to koszt  około 70 zł za wywóz, a producent przewiduje go raz w roku , tym bardziej warto rozmawiać i poddawać różne pomysły społecznej konsultacji.

Komentarze  

+3 #2 anna 2014-08-04 19:51
MAŁE STOŁECTWO I TAK WAŻNE TEMATY DO OMÓWIENIA.JESTEM ZDZIWIONA ŻE NASZA WIEŚ ZDECYDOWAŁA SIE NA TAK TRUDNY TEMAT,POTRZEBA DUŻEJ DETERMINACJI ABY WALCZYĆ O LUDZI.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #1 marika 2014-08-04 19:48
Fajna zabawa a przy tym poruszone jedne z nacięższych tematów naszego stołectwa.Dobrze zrealizowany pomysł,i fajna zabawa dla najmłodszych.
Cytować | Zgłoś administratorowi